Uzņēmēja skatpunkts – AS Sadales tīkls: Enerģētikas nozarei Baltijā ir stabila attīstība

AS “Sadales tīkls” izpilddirektors, valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis

Lai arī kvalitatīva darba spēka trūkumu uzņēmums nejūt, tomēr, izsludinot vakances, redzams, ka iedzīvotāju apdzīvotība valsts reģionos samazinās un tas apgrūtina jauno speciālistu piesaisti darbam novadu teritorijās, intervijā BNN norāda AS Sadales tīkls valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis.

«2016.gads enerģētikas nozarē ir bijis ļoti nozīmīgs, jo ir veiktas būtiskas izmaiņas vairākos normatīvajos aktos un pieņemti svarīgi lēmumi, lai nodrošinātu ilgtspējīgu valsts elektrotīkla attīstību ilgtermiņā un elektroenerģijas piegāde būtu pieejama ikvienam klientam,» par pērn piedzīvoto vēsta Pinkulis.

Pēdējā laika svarīgākie notikumi jūsu pārstāvētajā nozarē?

Nozīmīgs solis ilgtspējīga elektrotīkla attīstībai- sadales sistēmas pakalpojumu tarifu struktūras izmaiņas

Viens no svarīgākajiem ilgtermiņa lēmumiem bija sadales sistēmas pakalpojumu tarifu līdzsvarošana un tarifu struktūras izmaiņas, ieviešot fiksētu maksu par elektrotīkla pieslēguma nodrošināšanu un vienlaicīgi samazinot maksu par piegādātajām kilovatstundām.

«Tarifu struktūras izmaiņas bija pareizs un pārdomāts solis, kuru mērķis, līdztekus bojājumu skaita un elektroenerģijas piegādes pārtraukumu samazināšanai, bija mazināt nevienlīdzību ikmēneša izmaksu ziņā starp klientiem – tiem, kas tērē elektrību, nav jāmaksā arī par tiem, kas to netērē, bet kuriem tik un tā AS Sadales tīkls ir jānodrošina elektroenerģijas pieslēgums, nepārtraukta elektrības piegāde un skaitītāju apkalpošana, kā arī rosināt klientus izvērtēt vai esošie elektrotīkla pieslēgumi viņiem faktiski ir nepieciešami un vai viņu objektos esošā elektrotīkla jauda tiek izmantota efektīvi,» par būtiskākajām izmaiņām vēsta AS Sadales tīkls priekšsēdētājs Andis Pinkulis.

Elektrotīkla pieslēgumu ierīkošana kļūst lētāka un ātrāka

Lai vienkāršotu elektrotīkla pieslēguma izbūves procesu un samazinātu pieslēguma izbūves izmaksas, pērn ir pieņemtas vairākas būtiskas izmaiņas normatīvajos aktos, vēsta uzņēmums. Vienas no tām ir izmaiņas Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas noteikumos Sistēmas pieslēguma noteikumos elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem, samazinot klienta finansējuma īpatsvaru, veicot jauna elektrotīkla pieslēguma izbūvi vai jaudas palielinājumu. «Mājsaimniecību finansējuma apjoms līdz 2016.gada aprīlim bija 60%, bet maziem un vidējiem uzņēmumiem 80% no pieslēguma ierīkošanas izmaksām,» vēsta Pinkulis.

AS Sadales tīkls nepārtraukti domā, kā uzlabot savus pakalpojumus un, lai saīsinātu elektrotīkla pieslēguma izbūves laiku, izmantojot Ministru Kabineta speciālos būvnoteikumus elektroenerģijas ražošanas, pārvades un sadales būvju izbūvei (Nr.573), uzņēmums, pilotprojekta ietvaros vairākās Pierīgas pašvaldībās klientiem piedāvā īstenot jauna elektrotīkla pieslēguma izbūvi pēc vienkāršotās kārtības, kāda ir iespējama gadījumos, kad elektrotīkla pieslēguma izbūvei jāveic būvdarbi, bet būvprojekta izstrādes vietā pietiek tikai ar projekta tehniskās shēmas izstrādi, kā arī, ja būvdarbu veikšanai nav nepieciešami saskaņojumi ar apkārtējo īpašumu saimniekiem.

«Ja elektrotīkla pieslēguma izbūve ir iespējama pēc vienkāršotās kārtības, klientiem nevajadzēs meklēt projekta izstrādātāju, bet, noslēdzot vienošanos, gan tehniskās shēmas izstrādi, gan elektrotīkla pieslēguma izbūvi nodrošinās AS Sadales tīkls. Šobrīd norisinās savstarpējās sarunas ar pašvaldību būvvaldēm, lai šādos gadījumos AS Sadales tīkls būtu iespēja vienkāršotā veidā veikt elektrotīkla pieslēguma izbūvi, bez speciāli izsniegtas būvatļaujas, bet tikai informējot būvvaldi par plānu veikt darbus aizsargjoslā un «sarkano līniju» robežās,» vēsta Pinkulis.

Ja savstarpējās sarunas ar pašvaldību būvvaldēm būs sekmīgas, uzņēmums paredz, ka šāda vienkāršotā pieslēguma ierīkošanas kārtība klientiem visā Latvijā būs pieejama šā gada nogalē.

Pieaug elektroenerģijas tirgotāju skaits

Sadales tīkls norāda, ka šobrīd turpinās elektroenerģijas tirgus attīstība. Brīdī, kad tika pilnībā atvērts elektroenerģijas tirgus, elektroenerģiju tirgoja 12 elektroenerģijas tirgotāji, tostarp mājsaimniecībām 4 tirgotāji. Savukārt šobrīd elektroenerģijas tirgū aktīvi darbojas jau 23 tirgotāji, tostarp mājsaimniecībām piedāvājumus nodrošina 9 tirgotāji. «Mājsaimniecībām šobrīd tiek piedāvāti jau vairāk kā 30 dažādi elektroenerģijas produkti. Tirgotāju interese par elektroenerģijas tirdzniecību un kopējais aktīvo elektroenerģijas tirgotāju skaits liecina, ka elektroenerģijas tirgū pastāv reāla konkurence, un ka tā kļūst aizvien sīvāka. To apliecina arī AS Lattelecom ienākšana elektroenerģijas tirgū,» skaidro uzņēmuma pārstāvis.

Šogad AS Sadales tīkls investīcijās ieguldīs 106 miljonus eiro

AS Sadales tīkls galvenais uzdevums ir nodrošināt nepārtrauktu un kvalitatīvu elektroenerģijas piegādi vairāk nekā 1 miljonam objektu visā Latvijā, tādēļ uzņēmums turpina realizēt nozīmīgus elektroapgādes investīciju projektus, paaugstinot elektroapgādes drošumu un kvalitāti valsts iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Šogad plānoto elektrotīkla rekonstrukcijas un uzlabošanas projektos uzņēmums ieguldīs 106 miljonus eiro, turpinot plānveidīgi atjaunot un rekonstruēt elektrotīklu, veikt vadu un balstu nomaiņu, zemsprieguma un vidējā sprieguma gaisvadu līniju pārbūvi kabeļu līnijās, kā arī turpina attīstīt elektrotīkla digitalizāciju.

Par plānotajām izmaiņām prognozē Pinkulis: «Tas, cik daudz un efektīvi tiek ieguldīts elektrotīkla pārbūvē šobrīd, noteiks, kāda būs elektroapgādes kvalitāte un izmaksas turpmākajos 30-50 gados, jo tas ir laiks, kādu vidēji kalpo elektrotīkla elementi. Ilgtspējīga elektrotīkla atjaunošanas minimālā prasība ir to modernizēt atbilstoši klientu vajadzībām un katru gadu pilnībā atjaunot vismaz 2% no kopējā elektrotīkla apjoma. Šogad visā Latvijā plānots atjaunot 873 km vidējā sprieguma elektrolīnijas, tajā skaitā vidējā sprieguma gaisvadu līniju pārbūvi par zemē ieraktām kabeļu līnijām plānots veikt 203 km garumā, atjaunot zemsprieguma elektrolīnijas 890 km garumā, kā arī rekonstruēt vai no jauna izbūvēt 711 transformatoru apakšstacijas, savukārt turpinot elektroenerģijas skaitītāju parka modernizāciju, šogad plānots uzstādīt 110 tūkstošus viedos elektroenerģijas skaitītājus.»

Kā vērtējat nozares pozīciju Baltijas tirgū? Kāda ir konkurence ar Igauniju un Lietuvu?

Moderns un efektīvs elektrotīkls ne vien paaugstina elektroapgādes drošumu un kvalitāti lietotājiem, bet arī veicina Latvijas tautsaimniecības, tehnoloģisko un industriālo nozaru attīstību un līdz ar to valsts konkurētspēju, tādēļ AS Sadales tīkls nepārtraukti turpina sekot un izvērtēt Eiropas sadales sistēmas operatoru pieredzi, efektīvākos un ekonomiski izdevīgākos elementus ieviešot Latvijas elektrotīklā.

AS Sadales tīkls speciālisti ziņo, ka regulāri sazinās un tiekas ar Lietuvas un Igaunijas sadales sistēmas operatoriem, lai uzzinātu viņu ieguldītā darba rezultātus, jaunākās tehnoloģijas, kuras tiek ieviestas darbā, pilotprojektu rezultātus, kas ir svarīgi, lai investīcijas elektrotīkla attīstībā tiek ieguldītas efektīvi.

Savu pārliecību par uzņēmuma attīstību pauž Sadales tīkls pārstāvis: «Vērtējot elektrotīkla attīstību, AS Sadales tīkls var lepoties, ka ir līdere starp Baltijas valstu sadales sistēmas operatoriem digitālā elektrotīkla attīstībā, ko nodrošina gan vienota datorizētu Dispečervadības sistēma visā Latvijā, ģeogrāfiskās informācijas sistēma, iespēja attālināti vadīt elektrotīklu, izmantojot attālināti vadāmus jaudas slēdžus un veikt pārslēgumus, kā arī viedie elektroenerģijas skaitītāji.»

Vai izjūtat kvalificēta darba spēka trūkumu? Un ja jā, tad ar ko tas varētu būt saistīts?
Uzņēmumā strādā vairāk kā 2 500 darbinieku visā Latvijā un ņemot vērā, ka enerģētikas nozarei ir stabila attīstība, uzņēmums neizjūt darba spēka trūkumu. Vidēji darbinieki strādā AS Sadales tīkls 17 gadus un 40% no vakantajām darba vietām tiek aizpildītas ar esošajiem darbiniekiem, kuri veido savu karjeru uzņēmumā. Lai piesaistītu topošos speciālistus, uzņēmums skaidro, ka liels darbs tiek ieguldīts, piesaistot un apmācot praktikantus, kas nepieciešams, lai ik gadu enerģētikas nozarei, tostarp AS Sadales tīkls, piesaistītu jaunus un zinošus speciālistus.

Vidēji ik gadu uzņēmumā praktiskās iemaņas apgūst 120 praktikanti, kuriem ir iespēja katru gadu piedalīties konkursā par apmaksātu prakses vietu. «Tomēr, izsludinot vakances, redzam, ka iedzīvotāju apdzīvotība valsts reģionos samazinās un tas apgrūtina jauno speciālistu piesaisti darbam novadu teritorijās,» vēsta Pinkulis. AS Sadales tīkls nepārtraukti pilnveido uzņēmuma procesus un darbinieku kvalifikāciju.

Par uzņēmuma darbību šobrīd Pinkulis min, ka būtisks darbs šobrīd tiek veltīts, attīstot elektrotīkla digitalizāciju – elektrotīklā tiek ieviestas modernas un attālināti vadāmas elektroiekārtas ar mūsdienīgiem IT risinājumiem, nodrošinot iespēju attālināti vadīt elektrotīklu, gan attālinātā veidā veikt elektroenerģijas uzskaišu datu apkopošanu, tādēļ uzņēmums regulāri pārskata kvalitatīva pakalpojuma sniegšanai nepieciešamos personāla resursus.

Ref: 225.000.103.306

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas