RSU profesore: Ar ērču encefalītu ir kā loterijā – nekad neko nevar zināt

Infektologi un pētnieki arvien biežāk ērču encefalītu akcentē kā hronisku slimību, kad šķietami «nevainīga» ērces piesūkšanās pēc ilgāka laika izraisa nopietus neiroloģiskus traucējumus – cilvēkam ir grūtības koncentrēties, ilgstošs nespēks, muskuļu vājums, periodiskas galvassāpes u.c. simptomi, informē projekta Atpazīsti ērču encefalītu pārstāve.

«Ir gadījumi, kad ērce piesūcas, cilvēkam vispār nav nekādu sūdzību vai aizdomu par saslimšanu, bet pēc  pusgada, gada vai pat vēl ilgāka laika sāk trīcēt rokas, zūd atmiņa un koordinācija, vājinās darbaspējas un cilvēks kļūst par invalīdu,» stāsta Rīgas Stradiņa universitātes profesore Infektoloģijas katedras vadītāja Ludmila Vīksna.

Ja cilvēkam vasarā tiek novēroti gripai līdzīgi simptomi un īpaši, ja pēc divām nedēļām šādas sūdzības atkārtojas, ir ļoti liela iespējamība, ka vainīgs ir ērču encefalīta vīruss, ziņo Vīksna. «Jo agrāk vēršas pie ārsta un savlaicīgāk tiek noteikta diagnoze, jo labākas ir izredzes nepieļaut komplikācijas un smagu slimības gaitu.»

Profesore norāda, ka vislabākā aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcinācija. Ja agrāk Latvijā iedzīvotāji vakcināciju biežāk veica agrā pavasarī, tagad izplatīta prakse ir vakcinēties augu gadu – tas ļauj izvairīties no drūzmas vakcinācijas kabinetos un darīt to sev vēlamā laikā, viņa bilst.

«Par profilaksi vajag domāt ne tikai reizi gadā, bet visa gada garumā, jo imunitāti veidojam visam mūžam. Agrāk pret ērču encefalītu tiešām ieteica vakcinēties janvarī, lai uz pavasari jau būtu izveidojusies droša aizsardzība. Taču tagad cilvēki biežāk izvēlas darīt tā, kā viņiem ērtāk – gan laika ziņā, gan plānojot savus budžeta izdevumus,»  stāsta Vīksna.

Imunitāte pret ērču encefalītu, neatkarīgi no vakcinācijas laika, veidojas vienādi, informē profesore.

Ja vakcināciju veic pēc parastās shēmas, otrā vakcīnas deva jāievada viena līdz trīs mēnešu laikā pēc pirmās potes, kas nodrošina imunitāti uz gadu, bet trešā pote deviņus līdz 12 mēnešus pēc otrās vakcīnas devas.

2016.gadā Latvijā reģistrēti 230 saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu, kas ir par 61 gadījumu vairāk nekā 2015.gadā, kad saslima 169 cilvēki, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.

«Ar ērču encefalītu ir kā loterijā – nekad nevar zināt, kur ērce var piesūkties un vai tā nebūs inficēta. Ja agrāk risks bija tikai lielos mežos un īstos laukos, tagad inficētas ērces ir visur – pilsētu parkos, pludmalēs. Vienīgais, kā sevi pasargāt no smagas slimības, ir vakcinācija,» uzsver profesore Vīksna.

Dati iezīmē arī to, ka Latvijas infektoloģijas centrā ārstētie ērču encefalīta slimnieki – aptuveni 150 cilvēki gadā, pārsvarā pret infekciju nav bijuši vakcinēti.

Ref: 225.000.103.763

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas