Nevalstiskās organizācijas aicina Ministru prezidentu Māri Kučinski nodrošināt, ka Finanšu ministrija (FM) izpilda valdības uzdevumu vienoties ar nevalstiskajām organizācijām (NVO) par jaunu nodokļu regulējumu uzņēmējiem, kas ziedo NVO.
Latvijas Pilsoniskā alianse pārstāvji norāda, ka Valdība, apstiprinot Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018. – 2021.gadam, pieņēma lēmumu, ka FM, sagatavojot jauno Uzņēmuma ienākuma nodokļa likumprojektu, ir jāvienojas ar NVO par tādu nodokļu regulējumu, kas nodrošina pietiekamu uzņēmēju ekonomisko motivāciju ziedot NVO. «Diemžēl Finanšu ministrija gandrīz divu mēnešu laikā nav atradusi laiku sarunai ar NVO par iecerētajām izmaiņām.»
Tāpēc trešdien, 5.jūlijā, NVO vērsās pie Kučinska ar lūgumu uzdot Finanšu ministrijai nodrošināt īstu un atvērtu dialogu ar NVO, diskusiju rezultātā saglabājot ekonomisku motivāciju uzņēmējiem ziedot NVO.
Daudzu nozaru NVO pārstāvji jau aprīlī pauda savu satraukumu par Finanšu ministrijas iecerēm faktiski atteikties no uzņēmēju ekonomiskas motivēšanas ziedot NVO. Pašreiz spēkā esošais regulējums ļauj uzņēmējiem saņemt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu, ja tas izvēlas ziedot daļu no uzņēmuma peļņas NVO.
Latvijas Pilsoniskā alianse atgādina, ka sākotnējās FM ieceres paredzēja šo stimulu atcelt vispār. Pēc asiem daudzu nozaru NVO protestiem pēdējā mirklī Ministru kabineta apstiprinātajās Valsts nodokļu politikas pamatnostādnēs 2018. – 2021.gadam tika iekļauts uzdevums FM diskutēt ar NVO pārstāvjiem un saglabāt ekonomisku stimulu uzņēmējiem, kas ziedos tām NVO, kas ieguvušas sabiedriskā labuma statusu.
Tomēr NVO vēlas akcentēt, ka šādas diskusijas joprojām nav notikušas. Finanšu ministrija ir sagatavojusi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumprojektu, kas tika nosūtīts saskaņošanai arī ar NVO, taču divu mēnešu laikā nav atradusi laiku satikties ar NVO un pārrunāt iespējamo regulējumu attiecībā uz ziedojumiem un UIN. «Piedāvātais atvieglojuma apjoms ir vairākas reizes sliktāks nekā spēkā esošais modelis.»
NVO aprēķini liecina, ka piedāvātais modelis joprojām ir izteikti nelabvēlīgāks par līdz šim pastāvējušo modeli. NVO ir aprēķinājušas, ka šādas izmaiņas joprojām novedīs pie ievērojamas ziedojumu apjomu samazināšanās – ja 2016.gadā NVO tika ziedoti 97 miljoni eiro, sagaidāms, ka pēc iecerēto nodokļu izmaiņu pieņemšanas saņemto ziedojumu apjoms saruks apmēram piecas reizes no pašreizējiem 97 miljoniem uz 20 miljoniem eiro.
Ref:224.000.103.1647