Vairums (41%) iedzīvotāju tomēr atzīst, ka savlaicīgas veselības pārbaudes ietekmē ne tikai paša vēlme un iniciatīva, bet arī profilaktisko pārbaužu pieejamība, kas veselības aprūpes sistēmā būtu jāuzlabo, liecina jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometra pētījums.
Vienlaikus noskaidrots, ka tikmēr jaunieši līdz 24 gadu vecumam norāda, ka viņu attieksmi pret savu veselību visdrīzāk varētu mainīt vien savas veselības nopietna pasliktināšanās (41%) vai neveselīgas pārtikas padārdzināšanās (29%).
Obligāto veselības apdrošināšanas sistēmu vairāk atbalsta jaunieši
Lai sakārtotu Latvijas aprūpes sistēmu, jauni cilvēki līdz 34 gadiem (36%) ir pārliecināti, ka jāveic detalizēta esošās situācijas analīze un attiecīgi pēc tās jāveido plāns tālākai rīcībai, savukārt aptaujātie pēc 45 gadu vecuma (42%) norāda, ka vēlētos redzēt lielāku naudas tēriņu kontroli, kas, pēc viņu domām, atrisinātu galvenās veselības aprūpes problēmas.
Piektdaļa iedzīvotāju atbalsta ideju ieviest obligāto veselības apdrošināšanas sistēmu. Vislielāko perspektīvu šai idejai saskata tieši jaunieši līdz 24 gadu vecumam (24%). Izvērtējot atbildes Latvijas reģionos, obligātā veselības apdrošināšanas sistēma vislielāko atsaucību ir radījusi Rīgā un Pierīgā (25%), bet citos reģionos atbalsts šādām izmaiņām ir teju uz pusi mazāks.
Runājot par veselību, itin bieži tiek pieminēts, ka cilvēki paši pārāk maz rūpējas par savu veselību. Apjaujājot respondentus par to, kas viņus varētu piespiest vairāk rūpēties par savu veselību, gandrīz puse (41%) iedzīvotāju atbildēja, ka rūpīgāk pievērstos savai veselībai, ja uzlabotos profilaktisko veselības pārbaužu pieejamība.
It sevišķi to uzsvēruši aptaujātie vecumā no 35 līdz 54 gadu vecumam (44%), bet jaunieši līdz 24 gadiem biežāk uzskata, ka viņu attieksmi varētu mainīt vien savas veselības nopietna pasliktināšanās (41%) vai neveselīgas pārtikas padārdzināšanās salīdzinājumā ar veselīgu pārtiku (29%).
Vīrieši vairāk sporto, sievietes – rūpējas par veselīgu uzturu
Pētījums liecina, ka gan sievietēm, gan vīriešiem ir ļoti līdzīgi priekšstati par to, kas ir veselīgs dzīvesveids. Vīrieši (56%) tāpat kā sievietes (60%) uzskata, ka svarīgākais ir ievērot pareizu uzturu. Tam seko arī regulāras fiziskās aktivitātes (vīrieši – 38%, sievietes – 36%) un pozitīva attieksme pret dzīvi (vīrieši – 33%, sievietes – 36%).
Taču, kā izrādās, sievietes ir tās, kas cenšas rūpīgi sekot līdzi savam veselības stāvoklim, veicot profilaktiskās veselības pārbaudes (32%), tikmēr vīrieši to dara teju uz pusi retāk (17%).
Novērtējot savu dzīvesveidu un ikdienas paradumus, pētījums atklāj, ka vīrieši biežāk par veselību rūpējas, nodarbojoties ar sportu un fiziskajām aktivitātēm (vīrieši – 36%; sievietes – 30%), bet sievietes seko līdzi veselīgam uzturam (sievietes – 42%, vīrieši – 24%).
Ref: 225.000.103.2094