Pieņemot rīcības ceļvedi un vairākus konkrētus pasākumus, Eiropas Komisija (EK) ceturtdien, 6.decembrī, izpilda apņemšanos padziļināt Eiropas ekonomisko un monetāro savienību, kas pausta priekšsēdētāja Žana Kloda Junkera (Jean-Claude Juncker) šī gada runā par stāvokli Savienībā un 2015.gada piecu priekšsēdētāju ziņojumā.
Balstoties uz redzējumu, kas izklāstīts piecu priekšsēdētāju 2015.gada jūnija ziņojumā un 2017.gada pavasara pārdomu dokumentos par ekonomiskās un monetārās savienības padziļināšanu un par ES finanšu nākotni, Eiropas Komisija izstrādā ceļvedi ekonomiskās un monetārās savienības padziļināšanai, tostarp konkrētus pasākumus, kas ir veicami nākamajos 18 mēnešos. Šīs paketes ietvaros ir prezentētas arī vairākas iniciatīvas. Vispārējais mērķis ir līdz 2025. gadam pastiprināt Eiropas ekonomiskās un monetārās savienības vienotību, efektivitāti un demokrātisko pārskatatbildību, komentē EK.
Junkers sacīja: «Pēc gadiem ilgās krīzes nu ir laiks ņemt Eiropas nākotni savās rokās. Pašreizējā stabilā ekonomikas izaugsme iedrošina mūs virzīties uz priekšu, lai nodrošinātu, ka mūsu ekonomiskā un monetārā savienība ir vienotāka, efektīvāka un demokrātiskāka un ka tā darbojas visu mūsu iedzīvotāju labā. Jumts ir jālabo tad, kad spīd saule.»
Ekonomiskās un monetārās savienības (EMS) padziļināšana ir līdzeklis konkrētu mērķu sasniegšanai – vairāk darbvietu un investīciju, lielāka izaugsme, sociālais taisnīgums un makroekonomikas stabilitāte.
Vienotā valūta Eiropas iedzīvotājiem nodrošina aizsardzību un iespējas, un spēcīga un stabila eirozona ir būtiska tās dalībniekiem un arī ES kopumā. Pēdējos gados ir veiktas svarīgas institucionālās reformas EMS stiprināšanai, taču tās struktūra joprojām nav pabeigta. Šodienas ceļvedī ir atspoguļotas atlikušās problēmas un izklāstīta turpmākā virzība, skaidro EK.
Tāpat jau ziņots, ka Eiropu skārusī finanšu un ekonomikas krīze nesākās eirozonā, taču izgaismoja dažus tās institucionālos trūkumus. Gandrīz desmit gadus vēlāk tā rezultātā, ka visos līmeņos tika īstenoti neatlaidīgi centieni, Eiropa piedzīvo stabilu atlabšanu, un visās dalībvalstīs ir vērojama ekonomikas izaugsme. Bezdarba līmenis ir sasniedzis zemāko rādītāju kopš 2008.gada. Ekonomiskā noskaņojuma rādītājs ir visaugstākais kopš 2000. gada. Eiropas iedzīvotāji arī izrāda vislielāko atbalstu vienotajai valūtai kopš eiro banknošu un monētu ieviešanas.
Tas paver iespējas padziļināt Eiropas ekonomisko un monetāro savienību. Turpmākie 18 mēneši būtu jāizmanto, lai veiktu nepieciešamos pasākumus, par kuriem panākta vienošanās Vadītāju programmā, skaidro EK.
Ref:224.000.103.3018
Laikam, ka nākotnē būs jāturpina maksāt trīskāršīgi un jāvergo tālāk.