Biedrība: Latvijā neesot oficiāla kārtība vienreizlietojamo medicīnas ierīču pārstrādei

Latvijā patlaban nepastāv oficiāla kārtība vai procedūra vienreizlietojamo medicīnas ierīču pārstrādei, informē biedrības ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem Saknes valdes loceklis Juris Beikmanis.

Beikmanis skaidro, ka tas noved pie situācijas, kurā vienreizlietojamie medicīnas instrumenti tiek lietoti vairākkārtīgi, proti, slimnīcas tos nodod uzņēmumiem, kuri veic šo instrumentu sterilizāciju un kombinē tos ar izlietoto priekšmetu detaļām, veidojot jaunus komplektus.

Pēc Beikmaņa paustā, tas ir tiešā pretrunā ar vienreizlietojamo medicīnas instrumentu ražotāju noteiktajām normām, kā arī higiēnas normām.

Vienlaikus biedrības valdes priekšsēdētājs norādīja, ka Veselības ministrija (VM) vēl nav pieņēmusi noteikumus par medicīnas instrumentu pārstrādi, kā arī lēmumu par to, vai pirms pārstrādātu instrumentu lietošanas ir jāinformē pacients. Visbiežāk pacients to nemaz nezina, savukārt medicīnas personāls – klusē, turklāt par nozarē valdošo situāciju publiski runāt nav gatava neviena no iesaistītajām pusēm, uzsvēra Beikmanis.

Saknes un konkrētās iniciatīvas atbalstošās biedrības, tostarp Latvijas Reto slimību alianse, Reto slimību biedrība Caladrius, Pulmonālās hipertensijas biedrība, Pacientu biedrība ParSirdi.lv, Agihas, Latvijas Hemofīlijas biedrība, Esmu klāt, nodibinājums PKU Fonds Latvija un C hepatīta pacientu apvienība jau vasarā vērās pie VM ar lūgumu atbildēt uz vairākiem jautājumiem, kas saistīti ar vienreizlietojamo medicīnas ierīču un instrumentu atkārtotu lietošanu ārstniecībā.

VM savā vēstulē biedrībai norādījusi, ka plāno sākt diskusiju par vienreiz lietojamo medicīnisko ierīču pārstrādi nākamgad, turklāt plāno aicināt iesaistīties šajā procesā Veselības inspekciju (VI), Zāļu valsts aģentūru (ZVA), Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu, Latvijas slimnīcu biedrību, Latvijas Lielo slimnīcu asociāciju, biedrību ģenētiski pārmantotu slimību pacientiem un līdzcilvēkiem Saknes, kā arī biedrību Latvijas Pacientu tiesību birojs un citas valsts iestādes, komersantus un nevalstiskās organizācijas, ja tāda nepieciešamība radīsies vai arī ja kāda cita ieinteresētā persona izteiks šādu vēlmi.

Ministrija vēstulē skaidroja, ka pagaidām diskusija par to, kā ārstniecības iestādei būtu jārīkojas pārstrādātas medicīniskās ierīces pielietošanas gadījumā, proti, vai būtu tikai jāinformē pacients par šādu faktu, vai arī būtu jāprasa pacienta atļauja šādas ierīces izmantošanai, norisinās starp VI, ZVA un VM amatpersonām.

Vienlaikus VM norādīja, ka noteikumos par higiēniskā un pretepidēmiskā režīma pamatprasībām ārstniecības iestādē pausts, ka medicīnisko ierīču apstrādi veic saskaņā ar ražotāja noteiktajām medicīnisko ierīču lietošanas instrukcijām, un cita veida medicīnisko ierīču apstrāde ārstniecības iestādēs nav atļauta.

Ref:224.000.103.3150

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas