Eksperts: iemeslu runāt par naftas cenas samazināšanos ir mazāk, nekā par tās sadārdzināšanos

Virkne dabas un politisko katastrofu, kas pasaulē norisinās jau otro mēnesi pēc kārtas, var atstāt nopietnu ietekmi uz globālo ekonomiku. Par to, kāda būs šī ietekme, viedokļi atšķiras – optimisti uzskata, ka pieprasījuma pieaugums, saistīts ar nepieciešamību atjaunot Japānas ekonomiku, kļūs par pozitīvu stimulu, bet situācija Lībijā palielinās naftas piegādes apjomus pasaules tirgū, tādējādi nodrošinot pasaulei salīdzinoši lētus resursus, tā veicinot izaugsmi.

Situācija Lībijā pēc atsevišķu analītiķu domām, samazinās saspringumu naftas tirgū, jo jaunajai valdībai būs nepieciešami lieli finanšu līdzekļi, līdz ar to naftas piegādes apjomi tiks ievērojami palielināti. Tas palīdzēs apmierināt lielo pieprasījumu pēc izejvielām, kam būtu jārodas atjaunojot Japānas infrastruktūru, raksta Newsru.com ekonomikas eksperts Maksims Blants.

Pēc Blanta domām, šim scenārijam piemīt zināma loģika, taču tas neievēro atsevišķus apstākļus, galvenokārt to, ka runas par finanšu stabilitāti pasaulē, pat pirms pēdējo mēnešu notikumiem, bija ļoti pārspīlētas.

Valsts parādu krīze, par kuras upuri kļuva Eiropas perifērija, vēl ir tālu no atrisinājuma. Savukārt budžeta deficītu un valsts parādu līmenis virknē attīstīto valstu liecina par to, ka problēmas, labākajā gadījumā, turpināsies vēl ilgus gadus, bet, sliktākajā gadījumā, izvērtīsies jaunā finanšu krīzē. Turklāt zemestrīcē cietušās Japānas ekonomikas atjaunošana, kā arī militārā kampaņa Lībijā šo problēmu vienīgi padziļinās, domā eksperts.

Valstīm arī turpmāk nāksies pieturēties pie esošās stingrās finanšu politikas, pat ja inflācijas draudi pārvērtīsies realitātē. Turklāt ātra Kadafi gāšana var radīt precedentu, ko vēlēsies izmantot citu reģiona valstu opozīcija. Rezultātā politiskā nestabilitāte reģionā var pieaugt, tādējādi neveicinot naftas cenu samazināšanos pasaules tirgū.

Tāpat var izrādīties, ka apbedīt Kadafi vēl ir pāragri, jo viņš pats ir noskaņots kaujinieciski, solot Rietumiem ilgu karu. Turklāt saprotot, ka ir zaudējis, Kadafi ir spējīgs iznīcināt naftas ieguvi valstī, kas prasītu ilgu laiku tās atjaunošanai, uzskata eksperts.

Iemeslu runāt par naftas cenas samazināšanos ir daudz mazāk, nekā prognozēt to tālāku izaugsmi, un arī Krievijas finanšu ministrs Aleksejs Kudrins, runājot par hipotētiskajiem 200 dolāriem par barelu, varētu atrasties tuvu patiesībai, norāda Blants.

Šāds cenu lēciens var izraisīt diezgan nožēlojamas sekas pasaules ekonomikai. Mazākie no ļaunumiem, kas varētu draudēt, ir globālā inflācija divciparu apmērā stagnācijas vai pat recesijas fonā vairumā pasaules valstu, pieļauj Blants.

 

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas