Ir spēkā stājusies skaļi pieteiktā veselības aprūpes reforma, ko pavadīja daudzi valdības solījumi. Uzsākta līdz šim lielākā piešķirtā papildu finansējuma «apguve» veselības nozarei Latvijā. Diemžēl situācija ir tikai pasliktinājusies – rindas ir kļuvušas garākas un mediķi vēl nav saņēmuši ne centa no solītā algu paaugstinājuma un neredz darba algas palielinājumu ilgtermiņā, norāda Latvijas Reģionu apvienības (LRA) partijas pārstāvji.
«Valdošā koalīcija acīmredzami uzskata, ka veselības nozarei piešķirto milzīgo līdzekļu lietderīgu izlietojumu var kontrolēt. Ir paziņots, ka ar atvaļinājumā aizgājušās Veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) pienākumiem amatu apvienošanas kārtībā tiks galā Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS),» atzīmē partijā.
Mārtiņš Šics, 12.Saeimas LRA frakcijas priekšsēdētājas vietnieks: «Nav šaubu, ka izmaiņas veselības aprūpes sistēmā bija nepieciešamas sen, tomēr ir absurdi cerēt, ka tās notiks pašas par sevi nekompetento «rotācijas» ierēdņu izpildībā, ministram ikdienā neiedziļinoties un nekontrolējot procesus. Jau ir skaidrs, ka nekvalitatīvi izstrādātie un steigā pieņemtie likumi un nepārskatāmais līdzekļu izlietojums rada milzīgus izšķērdēšanas un korupcijas riskus. Nepietiekama un uz rezultātu neorientēta kontrole var vienīgi būtiski padziļināt krīzi veselības aprūpē.»
Tikai teorētiski un formāli vienai amatpersonai ir iespējams pildīt divus valstij būtiskākos amatus – kā veselības ministram risināt kritiski svarīgos veselības aprūpes jautājumus, pieņemt lēmumus, kontrolēt lietderīgu ievērojamo papildu piešķirtā finansējuma godprātīgu izmantošanu un vēl pilnvērtīgi vadīt valsti iedzīvotāju interesēs, atzīmē partijā.
«Mēs neceltu trauksmi, ja veselības ministri aizstātu premjerministrs, savu pienākumu pildīšanu uzticot kādam citam. Divu vissvarīgāko amatu pildīšanu uz pusjaudu mūsu valsts nevar atļauties. Jau līdz šim novērojams, cik bieži paša premjera pienākumus pilda citi ministri. Nedrīkstam aizmirst, kā vēl pavisam nesen prombūtnē esošo veselības ministri ilgstoši aizvietoja Laimdota Straujuma (Vienotība). Tajā periodā tika pieļauta, plauka un zēla liela apmēra līdzekļu izšķērdēšana un nesaimnieciskums veselības nozarē, tai skaitā bēdīgi slavenās e-veselības līdzekļu «apguve». Apstājās uzsāktās reformas, ierēdņu nekontrolētās patvaļas rezultātā tika izsaimniekoti milzīgi līdzekļi (piemēram, NMPD) un pieņemti bezatbildīgi lēmumi,» uzsver LRA pārstāvji.
Partijas biedri norāda, ka tā visa rezultātā padziļinājās krīze veselības nozarē. «Var teikt, ka tolaik ierēdņi dzīroja kā peles uz galda, kamēr kaķis nav mājās. Nedrīkstam uzkāpt divreiz uz viena un tā paša grābekļa.»
LRA brīdina, ka bez stingras uzraudzības un ikdienas iesaistes notiks vienīgi nekontrolējama līdzekļu «apguve». Mediķi nesaņems solīto algu pieaugumu un pacienti – gaidītos valsts veselības pakalpojumu uzlabojumus.
«NVD (Nacionālais veselības dienests) un valsts medicīnas pakalpojumu sniedzēji, slēpjoties aiz ilgstoši nesazvanāmajiem automātiskajiem atbildētājiem, ir kļuvuši par visnepieejamāko bastionu jebkuram valsts iedzīvotājam, jo slimnieki nevar pieteikties pat uz konsultācijām. Tādējādi turpinās slēptā pacientu novirzīšana uz maksas pakalpojumiem privātajā sektorā un pacientiem veselības pakalpojumi izmaksā daudz dārgāk,» turpina partijā.
LRA pieprasa nekavējoties iecelt pilnas slodzes veselības ministru, kas uzņemtos vadību un atbildību par veselības reformu ieviešanu un sistēmas sakārtošanu, lai iedzīvotāji tiešām saņemtu kvalitatīvu valsts veselības aprūpi un mediķi – solīto algu pieaugumu.
LRA deputāti jau likumprojekta apspriešanas procesā brīdināja par to, ka, neraugoties uz milzīgo papildus piešķirto budžeta finansējumu, lielu labumu no tā negūs ne iedzīvotāji, ne mediķi. «Likums veicina birokrātiju un palielina pacientu nevienlīdzību veselības pakalpojumu saņemšanā, turklāt jaunā sistēma stimulēs nepieciešamību pēc maksas medicīnas pakalpojumiem. Visprecīzākais ir pašu mediķu lietotais apzīmējums profesionālās diskusijās – «caura glābšanas veste slīkstošai nozarei»», uzsver partijā.
Ref:224.000.103.3426