Darba alga aizvadītajā gadā ir palielinājusies vien 20% strādājošo. Savukārt 46% respondentu atzīst, ka alga ir palikusi nemainīga, 5% – nemainīga, bet ir nākuši klāt citi «labumi», bet, ka alga pērn ir samazinājusies, atzīst 29% respondentu, liecina personāla atlases uzņēmuma WorkingDay Latvia aptaujas dati.
Cenrtālās statistikas pārvaldes datubāzē šobrīd ir pieejama informācija par iepriekšējā gada pirmajiem deviņiem mēnešiem, kur ir redzams, ka vidējā darba alga valstī, pret attiecīgo periodu iepriekšējā gadā, ir augusi par 6,7%.
Ekonomiskā izaugsme valstī paātrinās un darba tirgus ir aktīvs – Finanšu ministrija 2017.gadā prognozēja bezdarba līmeņa samazinājumu valstī līdz 8,9% un 2018.gadā 8,2%. Tikmēr Rīgā bezdarba līmenis pagājušā gada novembrī jau bija vien 4,2%, kas nozīmē, ka Rīgā ir pilnīga nodarbinātība, jo ap 4-5% skaitās dabiskais bezdarbs, kas veidojas no darbavietas maiņas vai zenonāla rakstura nodarbinātības, stāsta uzņēmuma pārstāvji.
Tāpat uzņēmumā atzīmē, ka darba tirgus uz pārmaiņām ekonomikā reaģē ar nelielu nokavēšanos un darba devēji, plānojot atalgojuma budžetu, vēl ir piesardzīgi. Visstraujākais atalgojuma pieaugums ir jūtams jomās, kurās ir izteikts darbaroku trūkums – kā informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, būvniecība, kokapstrāde un mašīnbūve.
WorkingDay Latvija personāla atlases speciālisti ikdienas darbā arvien biežāk izjūt darba devēju cīņu par augsti kvalificētiem un talantīgiem speciālistiem, kurus uzņēmumi ir gatavi pārvilināt «par jebkuru cen». Šādi darbinieki parasti tiek piesaistīti uzņēmumam ar tiešo atlasi (head hunting), piedāvājot darbiniekam ļoti konkurētspējīgus atalgojuma nosacījumus. Šādu speciālistu mēnešalga nereti pārsniedz pat uzņēmuma vadītāja darba algu, stāsta uzņēmumā.
Ref:224.000.103.3433
MURGS