Viena stunda turp vai šurp ir nieks vien?

Šīs nedēļas nogalē, naktī no sestdienas, 26.marta, uz svētdienu, 27.martu, plkst. 3.00 notiks pāreja uz vasaras laiku. Tad pulksteņu rādītāji būs jāpagriež vienu stundu uz priekšu.

Šāda pāriešana uz vasaras laiku pavasaros un uz ziemas laiku rudeņos notiek aptuveni 70 pasaules valstīs. Savukārt ir valstis, kas no šīm pārejām atsakās, piemēram, Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedjevs šī gada sākumā paziņoja, ka Krievija jau šogad atteiksies no pārejas uz ziemas laiku, sakot, ka laika maiņas dēļ Krievijas iedzīvotāji tiek pakļauti «stresam un slimībām».

Pārejām uz vasaras un ziemas laiku ir gan savi plusi, gan mīnusi – pēc tumšā gada laika saņemot vairāk gaismas un saules, mūsu organisms būs tikai pateicīgs, tomēr jāņem vērā, ka ļoti lielai mūsu sabiedrības daļai jau tā ir miega ritma traucējumi, un šādas laika pārejas un ritma izmaiņas var jau tā drūmo ainu tikai pastiprināt, norāda klīnikas Premium Medical komunikāciju speciāliste Inguna Almbauere.

Arī cilvēkiem ar veselīgu miegu pāreja uz vasaras vai ziemas laiku prasot zināmu periodu, lai pielāgotos citam ritmam, parasti tas notiek visai ātri – atkarībā no organisma īpatnībām dažu dienu līdz 2 nedēļu laikā, taču cilvēkiem ar miega ritma traucējumiem pats fakts vien, ka būs jāmaina ritms, var radīt iekšēju trauksmi un stresu.

Lai pēc iespējas mazāk izjustu šīs laiku pārejas, Premium Medical iesaka:

– Pēc iespējas neietekmēties no šīs domas par laika pāreju, bet vairāk vadīties no sava iekšējā ritma;

– Pēcpusdienā pēc darba nodoties sev tīkamām fiziskajām nodarbēm – pastaigai, skrējienam, peldēšanai baseinā u.c., jo pēc fiziskām aktivitātēm, īpaši, ja esat sportojuši svaigā gaisā, miegs nāks daudz labāk un ātrāk;

– Vakarā noskaņoties mierīgam ritmam, iedzert kādu nomierinošu tēju, paklausīties relaksējošu mūziku, bet izvairīties no miegazāļu dzeršanas. Nepieciešamības gadījumā labāk izvēlēties kādus dabiskas izcelsmes medikamentus, piemēram, baldriāna pilienus u.c.Vakarā nav vēlams ieturēt bagātīgu maltīti, labāk atteikties arī no kafijas un stipras melnās vai zaļās tējas, tāpat vēlams atteikties no asa sižeta filmu skatīšanās un izvairīties no strīdiem ar ģimenes locekļiem;

– Pārejas laikā negulēt pusdienlaiku, palikt nomodā arī tad, ja māc nogurums. Tādējādi vakarā būs vieglāk iemigt;

– Tieši šajā periodā izvēlēties relaksējošas, antistresa procedūras – masāžas, zemūdens masāžas u.c., kas palīdzēs justies labāk. Mājās varat izmantot siltu dušu, kāju vannošanu siltā ūdenī, pēc tam uzvelkot siltas zeķes;

– Priecāties par pavasari, kam sekos vasara, un uzkrāt saules enerģiju un vitamīnu D, kas, diemžēl mūsu klimatisko apstākļu ietekmē pietrūkst ļoti daudziem.

Pāreja atpakaļ no vasaras laika notiks 2011.gada 30.oktobrī plkst. 3.00 (naktī no sestdienas uz svētdienu, kad pulksteņa rādītāji būs jāpagriež par vienu stundu atpakaļ).

 

 

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas