Bērni un jaunieši pavada daudz laika, skatoties viedokļa līderu – slavenību un sabiedrībā pazīstamu cilvēku – ierakstus sociālo tīklu kontos. Latvijas Drošāka interneta centrs Izglītības sistēmai ir jāsekmē, lai bērni un jaunieši izmantotu internetā pavadīto laiku kvalitatīvi, pasaules drošāka interneta dienā, 6.februārī, uzsver Latvijas Drošāka interneta centrs.
Kultūras ministrijas pētījuma par bērnu un pusaudžu medijpratību rezultāti liecina, ka video skatīšanās ir vispopulārākais laika pavadīšanas veids internetā. Katru dienu video blogeru jeb vlogeru un slavenību ievietotos video Youtube.com skatās aptuveni puse (46%) bērnu vecumā no deviņiem līdz 12 gadiem.
Nedaudz mazāk šos video skatās 13-16 gadus veci pusaudži – 41%. 50% 13-16 gadus vecu jauniešu izmanto Instagram.com, lai zinātu, ko dara slavenības un populāri cilvēki. Jāpiezīmē, ka 40% bērnu un pusaudžu pavada laiku, bez jebkāda nolūka klejojot internetā, un tikai neliela daļa iesaistās tā satura radīšanā. Tā, piemēram, 9% paši apstrādā fotogrāfijas vai video, lai ar tiem dalītos globālajā tīmeklī.
Lai noskaidrotu, kāda ir viedokļa līderu – slavenību un sabiedrībā zināmu cilvēku – loma jauniešu dzīvē un mēģinātu saprast, cik jauniešu iesaistās viedokļa līderu diskusijās un aktivitātēs, Drossinternets.lv sadarbībā ar dzīves stila blogeri Maiju Armanevu (23 000 sekotāju) un multimākslinieku Kašeru (15 000 sekotāju) veica sociālu eksperimentu. Tā ietvaros abi blogeri rosināja savus sekotājus būt aktīviem un paust viedokļus par noteiktajiem jautājumiem vai veikt mazus uzdevumus.
Eksperimenta galvenais secinājums – jo vairāk laika un enerģijas ir jāiegulda, jo mazāka ir līdzdalība.
«Demokrātiskā sabiedrībā internets ikvienam sniedz iespēju līdzdarboties sabiedriskos un politiskos procesos. Lai to īstenotu, ir nepieciešamas zināšanas un attieksme. Tehniskās prasmes par interneta lietošanu bērniem un jauniešiem ir pietiekamas, šobrīd svarīgi ir attīstīt sabiedrības medijpratību, rosināt būt aktīviem un pilnvērtīgi izmantot interneta iespējas. Aicinām ikvienu būt aktīvam līdzdalībniekam interneta vidē, taču neaizmirst par atbildību – gan izsakot viedokli internetā, gan daloties ar ziņām,» uzsver Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.
Drošāka interneta diena tiek atzīmēta jau 15. gadu – dažādi pasākumi tiks organizēti 130 valstīs visā pasaulē.
Ref: 225.000.103.2788