Plāno atvieglot prasības jaunu augļu koku un ogulāju šķirņu ieviešanā

 

Zemkopības ministrija (ZM) ir sagatavojusi grozījumu projektu augļu koku un ogulāju šķirņu saraksta veidošanas noteikumos un grozījumu projektu augļu koku un ogulāju pavairošanas materiāla aprites noteikumos, ko ceturtdien, 22. martā, izsludināja Valsts sekretāru sanāksmē.

Grozījumi abos noteikumos skars augļu koku un ogulāju pavairojamā materiāla audzētājus un tirgotājus, kas reģistrēti Kultūraugu uzraudzības valsts informācijas sistēmas fitosanitārajai kontrolei pakļauto augu produktu apritē iesaistīto personu reģistrā, kā arī selekcionārus un selekcionāra tiesību īpašniekus, atzīmē ZM.

Grozījumi paredz ieviest jaunu terminu «šķirnes ģenētiskās daudzveidības saglabāšanai», paredzot, ka šo šķirņu pavairošanas materiālam būs piemērojamas standarta materiālam noteiktās prasības. Šīs šķirnes nav jāiekļauj augļu koku un ogulāju šķirņu sarakstā, un tās varēs audzēt un izplatīt tikai Latvijas teritorijā.

«Iecerēts, ka turpmāk augļu koku un ogulāju piegādātājs atbildēs par šķirnes ģenētiskās daudzveidības saglabāšanai atbilstību šķirnes aprakstam. Tirdzniecības vietā, kurā tirgos šķirni ģenētiskās daudzveidības saglabāšanai, tāpat kā līdz šim, būs jābūt pieejamam šīs šķirnes aprakstam, kas uzrādāms pēc Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) vai pircēja pieprasījuma. Šķirnes aprakstam jābūt izveidotam saskaņā ar normatīvajiem aktiem par augļu koku un ogulāju šķirņu saraksta veidošanu. Tāpat kā līdz šim, piegādātājam būs VAAD jāiesniedz iesniegums par nepieciešamajām pārbaudēm un nepieciešamajām augu pasēm standarta materiālam šķirņu ģenētiskās daudzveidības saglabāšanai,» skaidro ZM.

Patlaban tirdzniecībā esošās augļu koku un ogulāju šķirnes tiek tirgotas ar etiķetēm, bet pēc grozījumu stāšanās spēkā etiķetes tiks lietotas tikai tām šķirnēm, kuras iekļautas šķirņu sarakstā, bet, tirgojot šķirnes ģenētiskās daudzveidības saglabāšanai, būs jāpievieno piegādātāja sagatavots dokuments vai augu pase, ja to paredz normatīvie akti par augu karantīnu. Tā kā etiķete ir derīga divus gadus, jau sagatavotās etiķetes varēs izmantot līdz to derīguma termiņa beigām.

ZM uzsver, ka pēc noteikumu stāšanās spēkā tirgot drīkstēs tās augļu koku un ogulāju šķirnes, kas ir iekļautas šķirņu sarakstā, kā arī šķirnes ģenētiskās daudzveidības saglabāšanai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas