Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments 25.aprīlī skata divus Ventspils domes deputāta Ģirta Valda Kristovska prasījumus pret Ventspils domi. «Ņemot vērā to, ka lieta tiks skatīta mutvārdu procesā, kurā atbildētājs ir ne tikai Ventspils dome, bet arī VARAM un Pašvaldību savienība, tas būs unikāls, līdz šim nebijis notikums līdzšinējā Latvijas tiesu praksē,» saka Kristovskis.
Jau ziņots, ka Kristovskis vērsies ar prasību tiesā, jo Ventspils pašvaldības vadība, ignorējot opozīcijas deputāta daudzkārtējos lūgumus, viņam neizsniedz pieprasītos domes darbību reglamentējošos dokumentus, kā arī atsaka deputātam iespēju izvietot informāciju Ventspils domes oficiālajā portālā ventspils.lv. Tā kā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) atsakās Ventspils domes prettiesiskās darbības vērtēt un pārtraukt, jautājumu par deputātiem piemēroto ierobežojumu atzīšanu par prettiesiskiem nākas vērtēt tiesai.
«Pieņemot prasījumus un piestādītos pierādījumus, Augstākā tiesa apliecinājusi, ka tā atzīst, ka Latvijā nav noteikta efektīva tiesību aizsardzības mehānisma situācijās, kad mazākuma deputātu tiesības un darbību ļaunprātīgi ierobežo atsevišķu pašvaldību vairākums un tiem pakalpojošās pašvaldību administratīvās vadības, kā tas ir Ventspils domes gadījumā,» norāda Kristovskis.
Neskatoties uz vairākkārtējiem Kristovska iesniegumiem, opozīcijas deputātu tiesību ierobežojumus atbildīgā ministrija Ventspils domē līdz šim atstājusi bez risinājuma. Deputāts uzsver, ka tādējādi opozīcijai faktiski tiek liegts lietot Satversmes 101.pantā nostiprinātās pamattiesības – piedalīties pašvaldības darbībā un pilntiesīgi pārstāvēt savu vēlētāju intereses.
Deputāts norāda, iespējams, tā notiek tādēļ, ka VARAM vada ministrs, kurš pārstāv konkrētu politisko spēku. Līdz ar to ne ministrs, ne arī ministrija, nevēlas vērsties pret pašvaldībām, kuras vada tas pats vai attiecīgajai partijai draudzīgs politiskais spēks. «Tas nozīmē, ka mūsu valstī nepastāv efektīvs tiesisks mehānisms, kas risinātu šādas situācijas, kuras pēc pagājušajā gadā notikušajām pašvaldību vēlēšanām ir kļuvušas arvien biežākas,» uzsver Kristovskis.
Tiesai lūgts arī izvērtēt iespēju mainīt pastāvošo tiesu praksi attiecībā uz pašvaldības deputātu tiesībām saņemt domes, pašvaldības iestāžu un kapitālsabiedrību vadītāju un citu amatpersonu rīcībā esošo informāciju, kā arī rast tiesisku risinājumu tam, kā nodrošināt, lai domes, pašvaldības iestāžu un kapitālsabiedrību vadītāji un citas amatpersonas izsniegtu pašvaldību deputātiem pieprasīto informāciju viņu pilnvaru un darbības nodrošināšanai.