Eiro ieviešana Igaunijā pozitīvi ietekmējusi vācu investoru biznesa aktivitātes gan Latvijā, gan arī Lietuvā. Investoru skaits, kuri ir pārliecināti, ka eiro ieviešanai Igaunijā ir pozitīva ietekme uz biznesu kaimiņu valstīs ir lielāks nekā to, kuri ir saskārušies ar negatīvām sekām.
Savukārt trīs ceturtdaļas respondentu eiro ieviešana Igaunijā nav ietekmējusi ne pozitīvi, ne negatīvi.
«Eiro ieviešana Igaunijā ir labvēlīgi ietekmējusi vācu investoru ikdienu Baltijas valstīs. Protams, vislielākie ieguvēji ir vācu uzņēmēji, kuri savulaik, interesējoties par investīciju iespējām Baltijas valstīs, savu izvēli izdarījuši par labu Igaunijai. Savukārt, investori Latvijā un Lietuvā šobrīd ir kā pastarpinātie ieguvēji» secina AHK Vācijas – Baltijas tirdzniecības kameru izpilddirektore un valdes locekle Mārena Diāle-Šellšmidta (Maren Diale-Schellschmidt), kad aizvadīti pirmie trīs mēneši ar eiro Igaunijā. Līdz ar to tiek apstiprinātas 2010. gada konjunktūras aptaujā izteiktās uzņēmēju cerības, kad visi bez izņēmuma izteica pozitīvu vērtējumu faktam par eiro ieviešanu.
Pamatojoties uz aktuālās konjunktūras aptaujas datiem, jāsecina, ka gan Latvijā, gan Lietuvā apmēram divas trešdaļas vācu investoru pozitīvi vērtē faktu par eiro ieviešanu šajās valstīs. Vienlaikus gan jāsecina, ka iespējamā pāreja uz Eiropas kopējo valūtu netiek prognozēta ātrāk par 2014. vai 2015. gadu.
Vairāk nekā divas trešdaļas vācu investoru, kuri savas investīcijas ieguldījuši Igaunijā, valstī notiekošās pārmaiņas, proti, pāreju uz vienoto Eiropas valūtu – eiro, vērtē pozitīvi un saskata tajā tiešu labumu savam biznesam.
Tikai 6% aptaujāto notiekošos procesus un to ietekmi uz biznesu vērtē negatīvi. Pēc uzņēmēju domām eiro ieviešana vienkāršos grāmatvedības uzskaiti, samazinās bankas pārskaitījumu izmaksas un pazudīs riski, kas saistīti ar zaudējumiem no ārvalstu valūtas konvertācijas. Aptaujas rezultāti ļauj secināt, ka šo pārmaiņu lielākie ieguvēji ir uzņēmēji, kuri ikdienā nodarbojas ar pakalpojumu sniegšanu un tirdzniecību, jo investori no šiem segmentiem pauž vislielāko apmierinātību par Igaunijas pievienošanu eiro zonai.
Līdz ar Igaunijas pievienošanos eiro zonai ir pieaugusi ārvalstu biznesa partneru uzticēšanās, šāds viedoklis ir katram piektajam aptaujas dalībniekam. «Eiropas vienotās valūtas ieviešana ir nozīmīgs signāls ārvalstu investoriem. Tas liecina par stabilitāti valstī un tās mērķtiecīgu virzību uz labvēlīgas investīciju vides radīšanu. Eiro ieviešana kliedē šaubas un pauž drošību, tā rada labākas izredzes ekonomikas attīstībai un stabilitātei, tā stiprina valsts tēlu un padara Igauniju saistošu ārvalstu investīciju piesaistei ilgtermiņā», tā AHK prezidents Tomas Šēlkopfs (Thomas Schöllkopf), komentējot konjunktūras aptaujas rezultātus.
Kā būtiskākie trūkumi pārejai no kronām uz eiro tika minētas eiro ieviešanas izmaksas. Turpat puse aptaujāto, kā negatīvākos aspektus eiro ieviešanas procesā, min praktiska rakstura darbus un darbības, kuras nepieciešams veikt, lai nodrošinātu procesu nepārtrauktu darbību, ieviešot jauno, vienoto Eiropas valūtu un ar to saistītās papildus izmaksas. Kā nākamais no trūkumiem tiek minēts gaidāmais cenu kāpumus un ražošanas izmaksu pieaugumus. Daļa respondentu atzīst, ka pauž bažas par iespējamo darbaspēka izmaksu pieaugumu. Tomēr konkurences saasināšanās tirgū un no tās izrietošā tirgus daļu pārdale/zaudēšana netiek uztverts kā aktuāls drauds.