ES vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā augušas

Latvijā maijā salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš piena produktu cenas nav pieaugušas. Tikmēr Eiropas Savienībā (ES) kopumā vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā, salīdzinot ar aprīli, turpināja augt, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamentā norāda, ka saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) datiem ES maijā salīdzinājumā ar aprīli turpināja pieaugt vidējās tirgus cenas piena produktiem, tostarp sviestam par 10% – līdz 5631 eiro tonnā, vājpiena pulverim par 7% – līdz 1 450 eiro tonnā, sieram par 3% – līdz 3 299 eiro tonnā.

Tikmēr Latvijā maijā nebija vērojams cenu kāpums piena produktiem, jo vājpiena pulvera cena saglabājās iepriekšējā mēneša līmenī, kamēr sviesta cena maijā samazinājās par 2% salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš – līdz 5 130 eiro tonnā, bet siera cena saruka par 1% – līdz 2 860 eiro tonnā.

ES kopumā šā gada četros mēnešos iepirkti 52,76 miljoni tonnu piena, kas ir par 2,1% jeb vienu miljonu tonnu vairāk nekā pirms gada. Ražošanu visai jūtami ietekmēja nelabvēlīgie laikapstākļi, neļaujot ražošanu izteikti kāpināt. Lielākais piena iepirkuma pieaugums bijis Bulgārijai (+19%), kamēr Latvijai otrais lielākais piena iepirkuma samazinājums (-2%). Šā gada piecos mēnešos Latvijā iepirktas 313 300 tonnu piena, kas ir par 0,6% mazāk salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš.

ES vājpiena pulvera uzkrājumi maija beigās samazinājušies līdz 343 000 tonnu, bet EK un dalībvalstu eksperti norāda, ka, ieskaitot visus līdz jūnijam pārdotos daudzumus, reālais pieejamais vājpiena pulvera krājumu apmērs varētu būt apmēram 280 000 tonnas. Papildus vājpiena pulveri intervencē neiepērk.

ES piena produktu eksportā būtiski krities pieauguma temps. Ķīnā samazinājies pieprasījums pēc vājpiena pulvera. Kopumā šā gada četros mēnešos ES kāpinājusi vājpiena pulvera eksportu par 8%, tostarp uz Ēģipti par 65%, uz Alžīriju par 53%, bet vājpiena pulvera eksports uz Ķīnu krities par 28%. Tikmēr siera un sviesta eksports saglabājies nemainīgs salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu. Šā gada pirmajos četros mēnešos par 41% audzis ES zīdaiņu pārtikas eksports uz Ķīnu, kā arī par 6% kāpis dzeramā piena eksports.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas