Administratīvā apgabaltiesa šā gada 30.jūlijā ir pieņēmusi gāzes pārvades un uzglabāšanas operatora AS Conexus Baltic Grid (Conexus) pieteikumu un ierosinājusi administratīvo lietu saistībā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) apstiprināto pārvades tarifu projektu, informē Conexus pārstāve Dace Baltābola.
Conexus savā pieteikumā lūdz daļēji atcelt pieņemto tarifu lēmumu un iekļaut visas faktiskās 2017./2018.gada apkures sezonā radušās izmaksas par pārvades sistēmas spiediena nodrošināšanu, kas ļāva Conexus Latvijas tirgum nodrošināt licencē un Enerģētikas likumā noteikto nepārtrauktās apgādes pienākumu.
Baltābola stāstīja, ka SPRK tarifu metodikā un pārvades tarifu lēmumā nav atzinis izmaksas pilnā apjomā, kā rezultātā Conexus faktiskās izmaksas trīs miljonu eiro apmērā netiek paredzēts segt no pakalpojumu tarifiem.
Conexus ieskatā tieši iepriekšējā sezonā krātuvē rezervētais apjoms ļāva Latvijai izvairīties no enerģētiskās krīzes.
«Lai gan šīs izmaksas ir būtiskas Conexus darbībā un sastāda vairāk nekā pusi no 2018.gada pusgada peļņas, uz patērētājiem šīs izmaksas būtisku ietekmi neatstāj. Pilnu izmaksu atzīšana mājsaimniecību lietotājiem mēneša dabasgāzes rēķinu palielinātu par vienu centu tā dēvētajiem plīts lietotājiem un aptuveni 40 centiem apkures lietotājiem, kas ir nebūtisks apjoms kopējā maksājumā par saņemto dabasgāzi, taču ir kritisks kopējai enerģētiskai drošībai, lai izvairītos no krīzes situācijām aukstos ziemas mēnešos,» stāstīja Baltābola.
Jau ziņots, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome šā gada jūnijā apstiprināja dabasgāzes pārvades sistēmas pakalpojumu tarifus, kas sekmēs Inčukalna pazemes gāzes krātuves izmantošanu un veicinās vienotā Baltijas dabasgāzes tirgus attīstību, informēja SPRK pārstāve Ieva Bethere.
Jaunajos tarifos ir paredzēta bezmaksas ieeja un izeja Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, kas sekmēs efektīvāku pārvades sistēmas izmantošanu un nodrošinās lielākus dabasgāzes piegādes apjomus no krātuves ziemas periodā.
Tāpat ir paredzēts zemāks tarifs jeb maksa uz ārējām robežām – ieejas punktam no citas valsts pārvades sistēmas un izejas punktam uz citas valsts pārvades sistēmu. Savukārt pārvades sistēmas pakalpojums Latvijas lietotāju apgādei turpmāk būs 2,13 eiro par megavatstundu (eiro/MWh) līdzšinējo 1,99 eiro/MWh.
SPRK pārstāve norādīja, ka apstiprinātajā tarifu projektā iekļauti trīs dažādi produkti – standarta jaudas produkti, atslēdzamās jaudas produkti un atslēdzamās virtuālās pretplūsmas jaudas produkti gada, ceturkšņa, mēneša un dienas griezumā. Dienas, ceturkšņa, gada un pašreizējās dienas produktu tarifi stāsies spēkā 19.jūlijā, savukārt mēneša produkti – 1.augustā.
Conexus pērn 22.decembrī SPRK iesniedza pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu projektu. Izvērtēšanas laikā SPRK komersantam vairākkārt pieprasīja papildu informāciju, kā arī tarifu projekta precizējumu. Tā rezultātā, salīdzinot ar sākotnēji iesniegto tarifu projektu, SPRK samazināja kopējās izmaksas par 5,4 miljoniem eiro.
Jau vēstīts, ka SPRK, vērtējot Conexus atbilstību sertificēšanas prasībām, secināja, ka kompānija tām atbilst tikai daļēji, proti, pastāv risks, ka dabasgāzes tirgotāja Latvijas gāze akcionāram Gazprom, kas vienlaicīgi ir arī Conexus akcionārs, ir iespēja tieši vai netieši kontrolēt Conexus, kā arī Conexus akcionārs Marguerite Gas I ir saistīts ar Latvijas gāzes akcionāru Marguerite Gas II un šāda akcionāru līdzdalība abos energoapgādes komersantos rada interešu konfliktu. Conexus kapitālā 34,36% pieder Augstsprieguma tīkls, 34,1% – Gazprom, bet 29,06% – Marguerite Gas I.
Tāpat ziņots, ka Conexus apgrozījums 2018.gada pirmajā ceturksnī bija 22,293 miljoni eiro, kas ir par 63% vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, savukārt kompānijas peļņa pieauga divas reizes un sasniedza 9,091 miljonu eiro.
Conexus dibināts 2016.gada 22.decembrī, reorganizācijas rezultātā no Latvijas gāzes nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. Lai sistēmas operators varētu sniegt pārvades un uzglabāšanas pakalpojumus, SPRK, izvērtējot visus iesniegtos dokumentus un informāciju, 2017.gada janvārī izsniedza Conexus licenci dabasgāzes pārvadei un uzglabāšanai turpmākajiem 20 gadiem.
Conexus ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā, kurš pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latvijas dabasgāzes tirgu ar Lietuvu, Igauniju un Krievijas Ziemeļrietumu reģionu.