Lai vasaras pēdējā nedēļas nogale būtu īpaši izdevusies, BNN iesaka doties pa Maršrutu, apmeklējot pasākumus gan jūras malā, gan pilsētās. Gar visu Baltijas jūras malu tiks iedegti ugunskuri, atzīmējot Senās uguns nakti, kuras laikā visi kopā ar lāpām un dziesmām, piedzīvojot īpašu kopības sajūtu, varēs vēl vienā veidā atzīmēt Latvijas simtgadi. Tikmēr Vecāķu jūrmalā varēs skatīt īpašo dejas izrādi No zobena saule lēca. Arī pilsētu svētku sezona nebūt nav beigusies – jau piektdien, 24.augustā, Ogre parādīs savu viesmīlību, savos svētkos uz skatuves aicinot gan vietējos kolektīvus, gan ciemiņus. Lai uzzinātu, kas tie par ciemiņiem – dodieties pa Maršrutu!
PIEKTDIEN, 24.augustā
No zobena saule lēca
Dejas izrāde No zobena saule lēca ir stāsts par seno baltu dzīvi, kuru dalībnieki parāda dejā, mūzikā, rituālos un scenogrāfijas simbolos, radīta kā kultūras vērtība atspoguļojot mūsu senču viedo dzīvesziņu. Par īpašu notikumu dejas izrādi padara tas, ka tās dalībnieki ir kā vienots veselums (dzied un dejo kopā) izrādi īstenojot kā rituālu.
Izrādes sižetiskā līnija ļauj iepazīt baltu dzīves gājumu, ikdienu, būtiskākos ritus, piemēram, dzimšanu, kristības, kāzas. Izrāde ir par cilvēka likteni – spēju to pieņemt. Tā mēģina izprast un atspoguļot cilvēka iekšējās sajūtas un izpausmes kara priekšnojautās un realitātē. Stāsts ir ar laimīgām beigām, taču tas aizskar tādas tēmas kā drosme, izvēle, zaudējums.
Šobrīd sabiedrībā atdzimst latviskuma izjūta, ir vietā un laikā atgādināt par mūsu tautas vēsturi un kultūru, par to, ka esam spējuši pastāvēt un noturēt savu unikalitāti gadsimtiem ilgi.
Ineses Krūmiņas vārdiem: «Šis ir dzīvs un mūsdienīgs mīts par to ideālo tautu, kas mēs ticam, ka esam bijuši.»
Uzvedumu veido pieredzējusi radošā komanda:
Režisors – Uģis Brikmanis,
Horeogrāfs – Agris Daņiļevičs,
Mūzika – bungu un dūdu grupa Auļi, muzikālais vadītājs Kaspars Bārbals.
Etnomūziķi – Kristīne Ādmine, Liene Brence, Lauma Bērza,Sandra Budeviča u.c.
Ivars Cinkus un koris Gaudeamus u.c.
Tērpu autores – Evija Dāboliņa un Kristīne Korečko.
Uzvedumā piedalīsies dažādu paaudžu Latvijas deju kolektīvi.
Kori:
Rīgas Tehniskās universitātes vīru koris Gaudeamus (diriģents Ivars Cinkuss)
jauktais koris Cantus Fortis (diriģents Ivars Cinkuss)
jauktais koris Grindeks (diriģents Rihards Rudzītis)
jauktais koris Universum (diriģents Rihards Rudzītis)
Biļetes nopērkamas Biļešu Paradīzes kasēs visā Latvijā, kā arī mājaslapā.
Pasākuma norises vieta: Vecāķu pludmale
Pasākuma norises laiks: 24.augustā 20.00 un 23.00; 25.augustā 20.00 un 23.00
Ogres pilsētas svētki OGRE ELPO
Šogad Ogres pilsētas svētkus svinēsim 24. un 25.augustā. Atklāsim 2018.gadā atjaunotos un jaunradītos pilsētas objektus – strūklaku un skatuvi skvērā, kā arī kafejnīcu Zelta Liepa. Un ceļu pie iedzīvotājiem uzsāks šogad izveidotā Ogrēnieša karte.
Svētki sāksies 24.augusta pulksten 18.00 ar noskaņas koncertiem uz peldošās skatuves Ogres upes promenādē. Koncertēs mūzikas grupa Jēkaba Nīmaņa vadībā un grupa SIGMA.
Turpinājumā svētku viesus gaida Zelta Liepas skatuve ar koncertuzvedumu Zelta Liepas stāsts. Vakaru turpinās grupas DAGAMBA un TRIANAPARK.
22.00 uz upes, dziedot grupai Tautumeitas, lielā svētku uguņošana!
Visu svētku laiku skvērā darbosies svētku restorāns.
Sestdien, 25.augustā, svētku programmā, kas sāksies 11.00, vairākas jau pazīstamas aktivitātes – Laivu parāde Ogres upē, gadatirgus Bērzu alejā un Brīvības ielā, sporta spēles Krasta laukumā un Ogres 1. vidusskolas stadionā, atpūtas un veselības zona Ogres upes promenādē.
Ogres novada Kultūras centra (ONKC) pļava šogad gaidīs ģimenes ar visu vecumu bērniem, jo tur būs Ģimenes zona ar programmu gan maziem, gan tīņiem, gan jauniešiem. Būs koncerti, lekcijas un diskusijas, bumbiņu baseini, AB parks, arī ratiņu parāde un u.t.t.
Laukumā pie ONKC šogad pulcēsies pagasti! Katrs pagasts stāstīs un rādīs to labāko un interesantāko, kas pagastā notiek. Uz ONKC laukuma skatuves visas dienas garumā uzstāsies pagastu profesionālie un amatierkolektīvi – folkloras kopas, vokālie ansambļi, vokāli instrumentālie ansambļi, būs līnijdejas un pūtēju orķestra priekšnesumi.
Dažādu grupu koncerti norisināsies arī Zelta liepas skatuvē.
Jaunajās Ogres Tautas teātra telpās un atjaunotajā Mākslas zonā zem ONKC kāpnēm būs skatāmas vēsturiskas un mākslas izstādes, sadarbībā ar Ogres vēstures un mākslas muzeju un Ogres Mākslas skolu.
Arī šajā dienā visu svētku laiku skvērā darbosies svētku restorāns.
SESTDIEN, 25.augustā
Senās uguns nakts
Kopā ar Lietuvu un Igauniju uz ūdens un dabas robežas akcijas Senās uguns nakts ietvaros svinēsim visu Baltijas valstu simtgades. Kopā sajutīsim vēstures elpu, vienotību un piederību savai zemei, tautai un Baltijas jūrai.
Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Senā uguns nakts tiks atzīmēta īpaši. Vairākās vietās jūras piekrastē Ventspils novada Vārvē, Saulkrastos, Salacgrīvas novada Ainažos, Rojā, Engurē, Rīgā Vakarbuļlos pašvaldību programmas papildinās Latvijas mūzikas skolu jauniešu orķestru koncerti, kuru ietvaros notiks komponista Jēkaba Nīmaņa ar Ingas Gailes vārdiem īpaši radīta jaundarba Līdz man nāc! pirmatskaņojums.
Senās uguns nakts tradīcija atdzima 1992.gadā Somijas pilsētā Turku, kas drīz vien guva lielu atsaucību arī citās Baltijas jūras valstīs – Igaunijā, Zviedrijā, Vācijā, Polijā un citviet. Latvijā šī akcija tiek atzīmēta jau vairāk nekā desmit gadus.
Mājaslapā muinastuled.ee (ancientlights.eu/en) MTÜ Tuleranda iniciatori apkopo informāciju par ugunskuriem jau desmito gadu.
Piemēram, Rīgas Vakarbuļļu pludmalē pulksten 22.00 būs dziesmu ugunskurs. Piedalās: dziesminieki Arnis Miltiņš, Uldis Ozols un Inta Pauļuka.
Senās uguns nakts tradīcija atdzima 1992.gadā Somijas pilsētā Turku, kas drīz vien guva lielu atsaucību arī citās Baltijas jūras valstīs – Igaunijā, Zviedrijā, Vācijā, Polijā un citviet. Latvijā šī akcija tiek atzīmēta jau vairāk nekā desmit gadus.
Mājaslapā http://www.muinastuled.ee/ (http://ancientlights.eu/en) MTÜ Tuleranda iniciatori apkopo informāciju par ugunskuriem jau desmito gadu.
Plašāk par Senās uguns nakts norisēm Latvijā šeit.
Liepaja Lake Music
Vēlies izbaudīt vasaru un romantiku Liepājā? Izbrauciens ar katamarāniem, romantiskas mūzikas koncerts un tikai pozitīvas emocijas sola Liepaja Lake Music organizatori.
Mūziķi vakara koncertā:
Katrīna Kabiņecka/vokāls
Jānis Ivuškāns/trompete
Māris Kupčs/ģitāra
Mārtiņš Zālīte/bass
Marta Keidāne/sitaminstrumenti
Cena 10 eiro no personas. Bērniem līdz 6 gadiem – bezmaksas, no 6 līdz 13 gadiem – 5 eiro.
Cenā ietilpst katamarāna/plosta/laivas īre un romantiskas mūzikas koncerts.
Zvani/raksti un iepriekš rezervē savu vietu vakara idillei Liepājas ezerā.
Tel. nr.: 26470868
E-pasts: liepajalakemusic@gmail.com
SVĒTDIEN, 26.augustā
Cēsu pils Viduslaiku dienas
Sestdien un svētdien, no 25.augusta līdz 26.augustam, Cēsu Pils dārzā notiks Viduslaiku dienas ar nosaukumu Kā uzbūvēt pili?
Cēsu pils Viduslaiku dienas ir tradīcijām un novitātēm bagātākais dzīvās vēstures pasākums Latvijā, kas sniedz iespēju ceļot laikā un atklāt, cik pārsteidzoša bijusi dzīve viduslaikos. Gadsimtiem seno vēsturi Cēsu pils Viduslaiku dienās var ne vien skatīt savām acīm, bet arī aptaustīt, saost un izgaršot.
Katru gadu Cēsu pils ļaudis aicina izzināt arvien jaunus gadsimtiem senās pagātnes aspektus. Kādas bija cilvēku un dzīvnieku attiecības laikā, kad vēl nebija dzimušas vegānisma un dzīvnieku tiesību idejas? Kādus ēdienus baudījuši augstmaņi un ko galdā cēluši trūcīgie? Kā tika audzināti bērni un ar kādām metodēm tika panākta to paklausība? Vai viduslaiki tiešām bija vispārējas netīrības laikmets? Šogad, kad Cēsu pilī valda sen nebijusi darba duna un tās mūrus ieskauj sastatnes, Viduslaiku dienas ļaus uzzināt, kā pirms 500 gadiem būvēja pilis un cietokšņus.