Latvija un Igaunija paraksta memorandu 5G mobilo sakaru tīkla paātrinātai izvēršanai

Igaunijas uzņēmējdarbības un informācijas tehnoloģiju ministrs Renē Tammists

Rīgā norisinās vairāki jaunajai mobilo sakaru tehnoloģijai veltīti pasākumi konferences 5G Techritory ietvaros. Tās laikā Latvijas un Igaunijas ministri parakstīja Baltijas valstu saprašanās memorandu par savienotās un automatizētās braukšanas un 5G tehnoloģiju attīstību Via Baltica koridorā, informē Satiksmes ministrijā (SM). 

Satiksmes ministrs Uldis Augulis kopā ar Igaunijas uzņēmējdarbības un informācijas tehnoloģiju ministru Renē Tammistu (Rene Tammist) kopīgi parakstīja Baltijas valstu saprašanās memorandu par savienotās un automatizētās braukšanas un 5G tehnoloģiju attīstību Via Baltica koridorā, ko vēlāk parakstīs arī Lietuvas Transporta un komunikācijas ministrs Rokas Masjulis (Rokas Masiulis).

SM norāda, ka 5G ieviešanai ir svarīga loma uzņēmējdarbības veicināšanā un iedzīvotāju dzīves kvalitātes paaugstināšanā, mazinot digitālo plaisu starp lielajām pilsētām un attālinātām apdzīvotām vietām. To, ka jaunās tehnoloģijas strauji tiek apgūtas Baltijas valstīs, novēro arī mobilo sakaru operatori.

LMT prezidents Juris Binde: «Vienošanās par Via Baltica digitālā koridora attīstību apliecina Baltijas valstu ambīciju būt starp līderiem inteliģento transporta sistēmu ieviešanā. Tas būs pamats drošākai, ātrākai un ērtākai satiksmei nākotnē. Baltijas valstis mobilo tehnoloģiju attīstības jomā tradicionāli ir spēcīgās pozīcijās. Saskaņā ar OECD datiem Latvijas iedzīvotāji ir vieni no aktīvākajiem mobilā interneta izmantotājiem pasaulē».

Realizējot memorandā minēto, Lietuva, Latvija un Igaunija atbalstīs inteliģento transporta sistēmu pilota projektus sasaistē ar 5G mobilo sakaru tīkla paātrinātu izvēršanu uz Eiropas nozīmes autoceļa E67 maršrutā Tallina – Rīga – Kauņa – Lietuvas/Polijas robeža. Svarīgs apņemšanās elements ir nodrošināt tieši pārrobežu sadarbību, lai izveidotās sistēmas darbotos bez ierobežojumiem gan pierobežu rajonos, gan visā transporta koridora garumā, skaidro SM.

«Transporta līdzekļi izmantos 5G tīklus datu pārraidei savstarpēji un saziņai ar apkārtējo infrastruktūru, kā arī datu savākšanai no dažāda veida infrastruktūras sensoriem turpmākai apstrādei. Tādēļ 5G priekšrocības, piemēram, maza signāla aizture, daudzu ierīču vienlaicīga atrašanās tīklā, drošs un nepārtraukts datu pārraides savienojums, ir svarīgs priekšnosacījums inteliģento transporta sistēmu sekmīgai darbībai. Memorands atbilst Eiropas Savienības gigabitu sabiedrības jeb savienojamības mērķim – nepārtraukta 5G pārklājuma izvēršanu uz Eiropas Transporta tīkla maģistrālēm līdz 2025.gadam,» stāsta ministrijā.

Tapat SM atzīme, ka parakstītais memorands ir kā pamats turpmākajai Latvijas, Igaunijas un Lietuvas sadarbībai savienotas un automatizētas mobilitātes attīstībā, vienlaikus tas dod pozitīvu signālu potenciālajiem investoriem. Tāpat tas ir signāls transporta un elektronisko sakaru industrijai izstrādāt un īstenot dzīvē viedo tehnoloģiju risinājumus, kuru rezultātā ceļi kļūs drošāki, transportlīdzekļi – videi draudzīgāki, un ne mazāk svarīgi – braukšana kļūs efektīvāka, samazinot ceļā pavadīto laiku, turpina ministrijā.

«Sadarbības process paredz informācijas un zināšanu apmaiņu un labās prakses piemēru apkopojumu. Šādu pārrobežu koridoru izveide tiek atbalstīta arī Eiropas Komisijas līmenī un dos iespēju pretendēt uz Eiropas infrastruktūras finanšu atbalsta instrumentu izmantošanu projektu realizācijā,» atzīmē SM.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas