Apritējuši tieši 125 gadi, kopš Atlantas farmaceits, mēģinot radīt zāles pret galvassāpēm un nogurumu, atklājis recepti dzērienam, kas kļuvis par pasaulē vienu no atpazīstamākajiem dzērieniem un zīmolu – Coca-Cola.
1886. gada 8. maijā Džons Pembertons (John Pemberton) radījis Amerikas kultūras simbolu, izveidojot bezalkoholisku dzērienu, kas šodien tiek pārdots vairāk nekā 200 valstīs.
Coca-Cola uzņēmums kļuvis par vienu no 100 pasaulē pelnošākajiem uzņēmumiem, un aizņem 17% no dzērienu tirgus daļas, pārspējot tā pretinieku Pepsi.
Dzēriena recepte ir stingri apsargāts noslēpums, kas tiek nodots no paaudzes paaudzei.
«Coca-Cola leģenda tikusi daudzu gadu laikā godprātīgi glabāta un izkopta,» savā grāmatā «Dievam, Valstij un Coca-Cola» raksta Marks Pendergrasts (Mark Pendergrast).
Coca-Cola 1800.-to gadu beigās bijis tipisks pūšļotāju produkts, laikā, kad daudzi ārsti mēģinājuši rast ārstniecības līdzekli pret visdažādākajām slimībām.
Farmaceiti un pūšļotāji piedāvājuši savas zāles gandrīz uz katras ielas stūra.
Pendergrasts grāmatā par dzēriena vēsturi norāda, ka sākotnējais Coca-Cola produkts visticamāk garšojis savādāk nekā mūsdienu limonāde. «Tā līdzinājās citām panacejām, patentētajām zālēm, kas saturēja nelielu kokaīna daudzumu,» tā rakstnieks.
Domādams, ka atklājis jaunu medicīnas «brīnumu», farmaceits Pembertons nosaucis to par Coca-Colu. Pirmajā gadā farmaceits pārdevis vidēji deviņas glāzes dzēriena dienā, taču īstās slavas sākums bijis 1888. gadā, kad uzņēmējs Eisa Kendlers (Asa Chandler) nopircis tiesības tirgot šīs «zāles» kā atspirdzinošu bezalkoholisku dzērienu.
Tikai dažu gadu laikā Coca-Cola kļuva par iecienītāko dzirdu Amerikas Savienotajās Valstīs, bet 1919. gadā tā pirmo reizi parādījās arī Eiropā. Sākumā Francijā, bet 1929. gadā arī Vācijā.
Neskatoties uz uzņēmējdarbības panākumiem, Coca-Cola kļuvusi par kultūras fenomenu. Tā saglabā savu iecienītākā dzēriena statusu par spīti cukura saturam un kalorijām.
Pērn kompānijas ienākumi sasniedza aptuveni 35 miljardus ASV dolāru, peļņai sasniedzot 12 miljardus dolāru.
ievērojams laiks!