Riekstiņš: Cerības, ka Krievija pārdomās izstāšanos no raķešu līguma, ir mazas

Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš.

Cerības, ka Krievija pārdomās izstāšanos no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT), pastāv, taču tās ir ļoti mazas, Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma piektdien, 8.februārī, teica Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš.

Riekstiņš arī uzsvēra, ka faktiski līgums vēl ir spēkā, jo Amerikas Savienotajā Valstīm (ASV) vēl jāveic darbības, lai no tā izstātos.

Viņš arī pauda, ka Baltijai un Eiropai līguma sabrukšanas gadījumā nepastāv nekādi draudi, tomēr vienlaikus uzsvēra, ka dokuments bijis būtisks, jo likvidēja iespējas, ka kodolkonflikts varētu sākties kļūdas dēļ.

Riekstiņš minēja, ka būtībā ir nepieciešams jauns līgums, kas ņemtu vērā jaunākos tehnoloģiju sasniegumus ieroču jomā, kā arī valstis, kuras no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju nebija iekļautas. Tomēr jauna dokumenta izstrāde nebūšot īss laiks, piebilda Riekstiņš.

«Iemesli, kādēļ līgums sabrūk, nav pēkšņi,» intervijā teica vēstnieks, norādot uz to, ka Krievija jau pēdējo gadu laikā nav devusi ticību, ka tas, ko viņi saka, ir patiesība.

Austrumu kaimiņvalsts vēlas «piecelties no ceļiem», atgriezties pie lielvaru galda un jaunu bruņojumu izstrāde ir viens no veidiem, kā apliecināt savu varenību, teica Riekstiņš.

Amerikāņu ziņu aģentūra AP jau vēstīja, ka Amerikas Savienoto Valstu ārlietu ministrs Maiks Pompeo (Mike Pompeo) februāra sākuma paziņojis, ka ASV oficiāli aptur savu saistību izpildi 1987.gadā noslēgtā nolīguma ietvaros.

Amatpersona skaidrojis, ka ASV šādi rīkoties pamudinājusi «ilgstoša saistību neizpilde no Krievijas puses», kas apdraudot ASV «augstākās intereses». Vašingtona uzskata, ka Krievija slepus izstrādā un izvieto raķetes, pārkāpjot līguma prasības. Maskava to noliedz.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins nedēļas nogalē pavēstījis: «Mūsu amerikāņu partneri ir paziņojuši, ka aptur savu dalību līgumā, un mēs darīsim to pašu. Viņi ir paziņojuši, ka veiks [raķešu] izpēti un izstrādi, arī mēs rīkosimies atbilstoši.»

Strupceļš, kādā nonācis kodolieroču regulējumam svarīgais starptautiskais līgums, ir raisījis bažas, ka Eiropā atkal varētu izcelties lielvaru kodolbruņošanās sacensība.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas