Lielbritānijas miljardus reģioniem nosauc par «kukuli» Brexit balsojumam

Lielbritānijas valdība pieteikusi 1,6 miljardu mārciņu (1,9 miljardu eiro) atbalsta programmu ekonomiski stagnējošām britu pilsētām, tomēr parlamenta opozīcijā programma nosaukta par mēģinājumu piekukuļot deputātus no teritorijām, kur iedzīvotāji atbalstījuši izstāšanos no Eiropas Savienības.

Kā pirmdien, 4.februārī, vēsta britu raidorganizācija BBC, finansējums iecerēts kā mēģinājums līdz ar valsts aiziešanu no ES mazināt ienākumu nevienlīdzības skartas teritorijas Anglijas ziemeļos un Midlendā, Anglijas vidienē. Ieguldījumu paredzēti, lai veicinātu uzņēmējdarbību un ekonomisko attīstību.

Lielbritānijas valdība gatavojas otram parlamenta balsojumam par ES izstāšanās līgumu, ko janvārī birtu parlamentā noraidīja gan opozīcijas, gan liela daļa koalīcijas deputātu, tādēļ valdības centieni pievērst uzmanību teritorijām, kuru iedzīvotāji izstāšanās referendumā bijuši īpaši eiroskeptiski, izskatās pēc mērķtiecīgas deputātu «balsu zvejošanas».

Otrais balsojums, kas būs izšķirošs solis ceļā uz valsts izstāšanos marta beigās, noteiks, cik lielus satricinājums valstij atnesīs izstāšanās ar vai bez līgumu ar ES.

Skarbi par notiekošo ir izteicies vadošs opozīcijas deputāts no Leiboristu partijas, Džons Makdonels (John McDonnell). Viņaprāt, finansējums salīdzinoši nabadzīgiem reģioniem «ir izmisuma solis no valdības, kas nolaidusies līdz tam, ka tā dod kukuļus parlamentāriešiem, lai panāktu, ka tie balsojumā atbalsta valdības izstrādātus un valstij sliktus izstāšanās tiesību aktus».

Izstāšanās balsojumu plāns

Lielbritānijas parlamentā pirmais solis būs līdz 12.martam sarīkot atkārtotu balsojumu par valsts izstāšanās vienošanos ar ES, kur, kā cer panākt Meja, būtu iekļautas izmaiņas vai pārejas perioda precizējums attiecībā uz Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu.

Ja parlamentārieši to noraidītu, tad 13.martā tiem būtu jābalso, vai atbalstīt valsts izstāšanos no ES bez vienošanās, kas tā pieņemšanas gadījumā nozīmē, ka ar parlamenta vairākuma atbalstu valsts dotu skaidru piekrišanu «smagā» Brexit scenārijam.

Ja parlaments balsojumā izslēgs arī šo iespēju, tad līdz 14.martam deputātiem būtu jābalso par iespēju lūgt ES vēl pagarināt izstāšanās sarunas un pirmsizstāšanās periodu, kas jau ir ildzis divus gadus. Faktiski tas nozīmētu atlikt izstāšanos, kas šobrīt paredzēta 29.martā.

Ja Lielbritānijas parlaments visās trijās reizēs nobalsotu «pret», tad valsts pamestu ES 29.martā bez vienošanās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas