Tiesa: Normas, kas liek valsts un pašvaldību institūcijām publicēt to darbinieku atalgojumu, neatbilst Satversmei

Satversmes tiesa (ST) 6.martā atzinusi, ka normas, kas nosaka valsts un pašvaldību institūcijām pienākumu publicēt un vismaz astoņus gadus to mājaslapās glabāt informāciju par amatpersonu un darbinieku atalgojumu, neatbilst Satversmei, informēja ST pārstāve Ketija Strazda.

Lieta tikusi ierosināta pēc vairāku valsts dibinātu augstskolu darbinieku pieteikuma. Apstrīdētās normas noteic, ka informāciju valsts un pašvaldību institūciju amatpersonām un darbiniekiem aprēķināto atalgojumu un citām naudas summām, kas viņiem pienākas, publicē attiecīgo institūciju mājaslapās internetā un šī informācija mājaslapā atrodas vismaz astoņus gadus. Pieteikuma iesniedzēji uzskata, ka tādas informācijas publicēšana un ilgstoša atrašanās internetā ierobežo viņiem Satversmes 96.pantā ietvertās tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību.

Pēc pieteikuma iesniedzēju ieskata, apstrīdētajās normās ietvertais pamattiesību ierobežojums nav noteikts ar pienācīgā kārtībā pieņemtu likumu, jo to pieņemšanā neesot ņemti vērā Valsts prezidenta, citu institūciju un personu iebildumi par normās ietvertā pamattiesību ierobežojuma neatbilstību Satversmes 96.pantam, kā arī datu aizsardzības prasībām. Turklāt šādam pamattiesību ierobežojumam neesot leģitīmā mērķa, un tas arī neesot samērīgs.

ST atzīst, ka 96.pants aizsargā privātās dzīves neaizskaramību, tostarp arī personas datus. Šo atzinumu tiesa pamato arī ar Vispārīgo datu aizsardzības regulu.

Tāpat tiesa atzīst, ka personu atalgojumu publicēšanai nav saistības ar valsts budžetu.

ST secina, ka apstrīdēto likumdošanas normu pieņemšanas laikā netika ievērots labas likumdošanas princips un to pieņemšanas laikā nav ņemti vērā ar pamattiesību ierobežojumu izteiktie ierobežojumi.

ST secina, ka demokrātiskā tiesiskā valstī tiek ievērots princips, ka tiesību norma, kas nav pieņemta pienācīgā kārtībā, nevar radīt tiesiskas sekas. Tādēļ Satversmes tiesa secināja, ka apstrīdētās normas zaudē spēku no to spēkā stāšanās brīža.

Strazda BNN paskaidroja, ka kopš 8.marta apstrīdētās likuma normas vairs nebūs spēkā. Tas, vai mainīt likumus, lai valsts un pašvaldību amatpersonu algu publicēšana tiešsaistē būtu atbilstoša Satversmei, tālāk ir Saeimas ziņā, atzīmēja ST pārstāve.

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas