Eksperti par Zatlera lēmumu rosināt Saeimas atlaišanu

 

Ivars Ījabs, Juris Rozenvalds un Roberts Ķīlis

Zatlera lēmums rosināt Saeimas atlaišanu ticis pieņemts pēc devīzes, ka labāk to izdarīt vēlu nekā nekad, taču tam bijis pamats arī Saeimas rīcībā, pārliecināti Latvijas politologi.

Valsts prezidents rīkojās pēc devīzes «labāk vēlu nekā nekad», Valsts prezidenta Valda Zatlera lēmumu sākt Saeimas atlaišanas procedūru komentēja politologs Ivars Ījabs.

Šo situāciju var vērtēt divējādi. Pirmkārt, Zatlers spēra ļoti riskantu un vīrišķīgu soli. Viņš ne tikai riskē ar nepalikšanu prezidenta amatā [vēl uz četriem gadiem], bet riskē diezgan būtiski ietekmēt politiskos procesus, sacīja politologs, piebilzdams, ka tauta visticamāk nobalsos par parlamenta atlaišanu, jo, lai gan trīs gadus par vēlu, bet tomēr prezidents ir parādījis vietu trīs biezajiem tēvočiem.

Ījabs gan norādīja uz otru skatījumu, ka līdz ar jaunas Saeimas ievēlēšanu Zatleram būs jārēķinās, ka viņš gāzis premjera Valda Dombrovska valdību. Prognozējams, ka nākamās Saeimas vēlēšanās labākus panākumus gūs Saskaņas centrs un nacionālā apvienība Visu Latvijai!-TB/LNNK, kura arī nav bijusi pie varas šajā Saeimas sasaukumā.

Politologs Juris Rozenvalds uzskata, ka parlamenta atlaišanai ir pamats Saeimas rīcībā un var saprast Zatlera rīcību, jo Saeimas ceturtdienas balsojums neļaut Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) veikt kratīšanu Saeimas deputāta Aināra Šlesera dzīves vietā bija skandalozs.

Tomēr prezidenta argumentos bija manāms, ka viņš jauc kopā 9.Saeimas un 10.Saeimas padarīto. Zatlera lēmums arī nav vērtējams viennozīmīgi, jo tas ir pretrunā ar paša prezidenta ierosināto Satversmes grozījumu garu, kuri deva tiesības tautai atsaukt parlamentu. Saskaņā ar Satversmes pašreizējo redakciju tauta nevar atsaukt prezidentu gadu pēc jaunās Saeimas sanākšanas un pusgadu pirms Valsts prezidenta pilnvaru beigām. Uz prezidenta lēmumiem šie noteikumi gan neattiecas.

Rozenvalds prognozēja, ka referendumā tauta atbalstīs Saeimas atlaišanu, ņemot vērā tās zemo reitingu sabiedrībā.

Turpretī Valsts prezidenta Stratēģiskās analīzes komisijas (SAK) vadītājs Roberts Ķīlis atzina, ka ir ieteicis prezidentam likumdevēja un tiesu varas konflikta risināšanu uzticēt pilsoņiem.

Viņš skaidroja, ka šādā veidā nepauda tikai savu pozīciju, bet kā vadītājs prezentēja apkopotu arī citu SAK locekļu viedokļus. Ķīlis norādīja, ka SAK uzdevums ir palīdzēt formulēt prezidenta viedokli, nodrošinot viņu ar potenciālo lēmumu riska analīzi. Diskusijas  par Saeimas atlaišanai sekām SAK notika jau 2009.gadā.

Kad viens varas atzars, likumdevējs, pārņem otra varas atzara, tiesu varas, kompetenci, tad ir jāiet šo konfliktu izšķirt pie varas turētāja – tautas, uzsvēra Ķīlis, norādīdams, ka jau agrāk ir atbalstījis, ka daudz lielāka loma caur tiešo demokrātiju ir jādod tautai.

SAK vadītājs norādīja, ka spekulācijas par Zatlera personīgo ieinteresētību Saeimas atlaišanā ir galēji nožēlojamas un absurdas. Saskaņā ar šādu pieeju būtu jāsecina, ka neviens politikā nerīkojas godīgi un ka cilvēki ir pat gatavi maziskās interesēs izmantot konstitūciju – šādu iespēju Ķīlis strikti noraidīja.

Biznesa ziņu portāls BNN.LV jau vēstīja, ka, pamatojies uz Satversmes 48.pantu, Valsts prezidents Valdis Zatlers 28.maijā rosināja atlaist Saeimu, tā Zatlers paziņoja savā uzrunā tautai Latvijas televīzijā.

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas