Eksperts: Igaunija tuvojas nekustamā īpašuma burbulim, Latvijai līdz tam vēl tālu

Šajā desmitgadē Latvijas iedzīvotāji uzņēmušies hipotekāro kredītu saistības piesardzīgāk nekā igauņi, un šobrīd kopējais hipotekāro kredītu saistību apjoms ir divas reizes mazāks nekā ziemeļu kaimiņvalstī, tā Bigbank rīkotajā finanšu sektora stratēģiskās attīstības forumā Konkurētspējīga valsts finanšu politika globālajā tirgū informēja Bigbank Latvija vadītājs Ģirts Kurmis.

Kamēr intensīvā naudas aizņemšanās Igaunijā veicina straujāku nekustamā īpašuma cenu kāpumu un tirgus piesātinājumu ar jauniem mājokļiem, pietuvinot to burbulim, Latvijā, kur ekonomika ir daudz spēcīgākā un labākā stāvoklī nekā 2008.gadā, šobrīd briesmas nedraud, spriež Krūms.

2018.gada beigās Latvijā kopējais banku izsniegtais hipotekāro kredītu portfelis sasniedza 4,08 miljardus eiro, turpretī Igaunijā – 7,1 miljardu eiro. Ja to pārrēķina uz iedzīvotāju skaitu, tad vidēji Latvijā uz vienu iedzīvotāju kredītsaistību apmērs ir 2 100 eiro, bet Igaunijā 5 300 eiro, uzskata Kurmis.

Abās valstīs arī novērojams krasi atšķirīgs no jauna uzcelto mājokļu skaits. Laika periodā no 2012. līdz 2017. adam Latvijā ik gadu vidēji uz 1 000 iedzīvotājiem tika uzbūvēts viens mājoklis gadā, bet Igaunijā – turpat trīs jeb 2,7 jauni mājokļi. Salīdzinājumam Latvijā 2007.gadā tika uzbūvēti vidēji 3,2 jauni mājokļi uz katriem 1 000 iedzīvotājiem un sekas mēs visi zinām, sacīja Kurmis.

Tāpat abās valstīs nekustamā īpašuma cenas ir krasi atšķirīgas. Rīgā kvadrātmetrs vidējā cena jaunajā projektā mikrorajonā ir 1 400 eiro, kamēr Tallinā 1 800 eiro, kas ir tikpat, cik 2007.gadā kvadrātmetra cena jaunajā projektā Rīgas mikrorajonā. Lai arī šobrīd pastāv cenu atšķirības, Latvijas nekustamo īpašumu tirgus aug.. Dati par 2018.gada pirmajiem deviņiem mēnešiem liecina, ka darījumu skaits ar nekustamajiem īpašumiem pieaudzis par 63,1% salīdzinot ar tādu pašu periodu 2017.gadā.

Eksperts uzsver, ka Latvijas mājsaimniecību parāda apmērs pēdējo desmit gadu laikā ir būtiski samazinājies. 2008.gadā uz katru uzkrātu eiro mājsaimniecību parāds bija 2,17 eiro, savukārt 2018.gadā tas bija tikai 0,74 eiro, kas nozīmē, ka arī šajā rādītājā mūsu situācija ir krietni labāka nekā 2008.gadā un tas liecina par to, ka mūsu sabiedrība ir kļuvusi daudz atbildīgāka un šādi apstākļi sekmē sabalansētu, mērenu un ilgtspējīgu nekustamā īpašuma tirgus izaugsmi.

Izvērtējot situāciju nekustamo īpašumu tirgū redzam, ka Latvijā šobrīd ir pateicīgs brīdis nekustamā īpašuma iegādei. Rīgā mājokli jaunā projektā var iegādāties par 1 400 eiro kvadrātmetrā, kamēr Tallinā tik jāmaksā par otrreizējā tirgū nonākušu īpašumu. Cenas un darījumu skaits Latvijā mēreni un sabalansēti pieaug un līdz nekustamā īpašuma burbulim ir tālu, tādēļ šis ir labs laiks, lai sarosītos gan nekustamā īpašuma pircēji, gan attīstītāji, stāstīja Kurmis.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas