Rokādes Lietuvā. Jaunievēlētais Nausēda tiekas ar politiskajiem līderiem

Gitans Nausēda

Lins Jegelevičs, speciāli BNN

Lietuvas jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda) šonedēļ ticies ar Lietuvas parlamenta partiju līderiem. Viņš apstiprinājis, ka savā pirmajā oficiālajā ārvalstu vizītē dosies uz Poliju, un tas notiks neilgi pēc inaugurācijas ceremonijas – 16.jūlijā.

Lai Skvernelis turpina darbu

Lai arī izteicies, ka aktīvi piedalīsies jaunā ministru kabineta izveidē, Nausēda šonedēļ uzsvēris, ka viņa konstitucionālā vara šajā ziņā ir ierobežota, un viņš var vienīgi iecelt ministrus, kuriem ir parlamenta vairākuma – Zemnieku un Zaļo savienības – atbalsts.

Lietuvas konstitūcija uzliek par pienākumu esošajai valdībai atdot tās pilnvaras Nausēdam pēc prezidenta inaugurācijas 12.jūlijā. Lai stiprinātu savu stāvokli,  Zemnieku un Zaļo savienība cenšas rast jaunus koalīcijas partnerus. Tikmēr jaunievēlētais prezidents jau norādījis, ka nevēlas satricināt esošo kabinetu un no premjera Sauļusa Skverneļa (Saulius Skvernelis) sagaida palikšanu amatā. Vienlaikus Nausēda nav izslēdzis arī citu iznākumu, kas nozīmētu, ka arī citas partijas, ne tikai Zemnieku un Zaļo savienība, varētu tikt uzrunātas uzņemties atbildību pār valsti.

Nausēda cenšas nomierināt opozīciju?

«Tas ir maz ticams. Viņš, visticamāk, minējis «citu iznākumu», lai samierinātu opozīcijas konservatīvos [Tēvzemes savienību – Lietuvas kristīgos demokrātus], kuri jau ilgus gadus kritizē Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienību un tās valdību,» BNN viedokli paudis Mikolas Rumeris universitātes asociētais profesors Vītauts Dumbliausks (Vytautas Dumbliauskas). «Visas partijas nenoliedzami jau domā par nākamā Seima vēlēšanām, un «temperatūra» celsies likumdevēju iestādē.»

Nausēda vairākkārt paudis, ka Skvernelim vajadzētu turpināt vadīt valdību, jo īpaši tāpēc, ka nākamajā pavasarī gaidāmas vēlēšanas. «Domāju, ka Skvernelim jāuzņemas atbildība par atlikušo pusotru gadu,» otrdien, 4.jūnijā, žurnālistiem sacījis Nausēda.

Stabilitāte – Nausēda prioritāte

Jaunievēlētais prezidents uzsvēris, ka stabilitāte valdībā ir viņa galvenā prioritāte. «Es ceru, ka viņš [Skvernelis] pats centīsies palikt valdības vadītāja amatā. Tomēr, ja radīsies citāda situācija un es redzēšu nepietiekamu vēlmi strādāt, vai arī atšķirsies mērķi, kas novedīs pie valdības īslaicīguma vai nestabilitātes, es noteikti nevarēšu apstiprināt šādu valdību vai ministru prezidentu,» pēc tikšanās ar Skverneli pagājušajā piektdienā sacījis Nausēda.

Viņš piebildis, ka nav neaizvietojamu cilvēku un Lietuvā neapšaubāmi ir vairāki kandidāti, kuri spētu ieņemt šo amatu. «Šodien ir grūti pateikt, kā šī valdība izskatīsies, jo situācijai ir jāstabilizējas, un jāatbild uz jautājumiem par tās izveidi, kā arī par koalīcijas līgumu. Tādēļ, protams, ir pāragri runāt par konkrētiem vārdiem un konkrētiem ministru kandidātiem,» uzskata Nausēda. Vienlaikus viņš nosaucis divu esošā kabineta ministru vārdus, kuri, viņaprāt, raisa «jautājumus» par to piemērotību amatiem.

Svernelis priecīgs pēc tikšanās ar Nausēdu

Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienības prezidenta amata kandidāts Skvernelis iepriekš apšaubīja savas iespējas turpināt vadīt valdību, ja prezidenta vēlēšanās uzvarētu kāds cits. Pirms vēlēšanu pēdējās kārts Zemnieku un Zaļo savienības aicināja tās biedrus atbalstīt Nausēdu, nevis Tēvzemes savienības – Lietuvas kristīgos demokrātu kandidāti Ingrīdu Šimonīti (Ingrida Šimonytė).

Pēc tikšanās ar ievēlēto prezidentu Skvernelis bija priecīgs, liekot nojaust, ka viņš paliks pie valdības grožiem pēc Nausēda inaugurācijas. Skvernelis gan uzsvēra, ka, tā kā viņam uzdots izveidot Ministru kabinetu, viņš to ievērojami pārveidos.

Cits iemesls Ministru kabineta pārveidei?

Tikmēr opozīcijas pārstāvis Gabrieļs Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) ir pārliecināts, ka Lietuvas Zemnieku un Zaļo plāni pārskatīt koalīcijas līgumu galvenokārt ir vērsti pret ministriem, kuri zaudējuši «zemnieku» un viņu līdera Ramūna Karbauska (Ramūnas Karbauskis) labvēlību.

«Es domāju, ka tas sākās ar vienkāršu vēlmi tikt vaļā no dažiem ministriem – [transporta un komunikāciju ministra] Roka Masiuļa (Rokas Masiulis), [Klaipēdas ostas vadītāja] Arvīda Vaitka (Arvydas Vaitkus), [aizsardzības ministra] Raimunda Karobļa (Raimundas Karoblis),» žurnālistiem pauda Landsberģis pēc tikšanās ar Nausēdu.

Kašķis starp Zemnieku un Zaļo līderi un Seima spīkeri

Zemnieku un Zaļo partija, kurai Seimā ir visvairāk mandātu, turpināja sarunas par jauna koalīcijas līguma izveidi ar Lietuvas Sociāldemokrātisko strādnieku partiju, partiju Kārtība un Taisnīgums un īpaši ar Lietuvas poļu vēlētāju apvienību – Kristīgo ģimeņu savienību. Zemnieki un Zaļie parakstīja koalīcijas līgumu ar pirmajiem diviem, bet Lietuvas poļu vēlētāju apvienība – Kristīgo ģimeņu savienība vēl tam nav piekritusi.

Izskanējis, ka Sociāldemokrātiskā strādnieku partija pieprasījusi sev Saeima spīkera un divus ministra matus apmaiņā pret atbalstu Zemniekiem un Zaļajiem. Tas gan sadusmojis pašreizējo Seima spīkeri Viktoru Pranckieti (Viktoras Pranckietis), kurš teica, ka negrasās pamest savu amatu pat, ja to pieprasīs Karbausks.

Gan Pranckietis, gan Karbausks Zemnieku un Zaļo biedriem izsūtīja atklātās vēstules, izmetot dzēlības vienam par otru.

Seima statūti paredz, ka spīkeri var atstādināt tikai ar neuzticības balsojumu, kur «par» ir 71 no 141 parlamentārieša.

Nausēda vispirms apmeklēs Poliju

Ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius) apstiprinājis, ka jaunievēlētais prezidents Nausēda pirmā vizīte būs uz Poliju. Tā notiks uzreiz pēc inaugurācijas – 16.jūlijā.

Linkevičs norāda, ka prezidents apmeklēs arī citus Lietuvas sabiedrotos, taču citu ārzemju vizīšu datumi vēl nav noteikti.

Vēlēšanu naktī Nausēda izteica vēlmi turpināt dialogu ar Baltkrieviju un nedaudz mainīt oficiālo nostāju pret Krieviju. Iespējams, komentējot prezidenta plānus attiecībā pret austrumu kaimiņu, Linkevičs norādīja, ka «varētu būt taktiskas pārmaiņas, nianses, bet ne stratēģiskas pārmaiņas».

Apstiprināti vēlēšanu rezultāti

Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija apstiprinājusi prezidenta vēlēšanu rezultātus. 65,68% jeb 881 496 vēlētāji nobalsoja par neatkarīgo kandidātu Nausēdu. 33,04% jeb 443 394 iedzīvotāji savu balsi atdevuši konservatīvo virzītajai Šimonītei.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas