Lietuvā konstatē klasisko cūku mēri

Lietuvā, Kauņas apriņķī konstatēts klasiskā cūku mēra (KCM) uzliesmojums, kas skāris vienu cūku novietni ar 16 000 cūkām. Tiek veikti visi pasākumi slimības ierobežošanai un likvidācijai, tajā skaitā nosakot uzraudzības un aizsardzības zonu ap skarto novietni.

Lai arī Lietuvā tiek veikti visi nepieciešamie slimības apkarošanas pasākumi, Pārtikas un veterinārais dienests aicina Latvijas cūku audzētājus pievērst īpašu uzmanību biodrošības pasākumiem, kas sevišķi svarīgi ir novietnēs, kas ieved vai izved cūkas uz citām valstīm, informē PVD.

Tāpat dienests aicina medniekus informēt par gadījumiem, kad novērotas pārmaiņas meža cūku uzvedībā vai mežā atrasti vairāki meža cūku līķi.

Lai pasargātu saimniecību no KCM, cūku īpašniekiem jāievēro svarīgākie biodrošības principi. Svarīgi ir nodrošināt, ka cūku pārvadāšanas transporta līdzekļi (gan vietējais – uz kautuvi, gan starptautiskajiem pārvadājumiem paredzētais), ir iztīrīti un dezinficēti pirms jaunas dzīvnieku kravas ieraušanas un vienmēr – pēc dzīvnieku pārvadāšanas. Tāpat jānodrošina dzīvnieku kopējus un citus novietnes teritorijā strādājošos ar specapģērbu un apaviem, kurus pēc darba jāatstāj novietnē. Nedrīkst pieļaut nepiederošu personu atrašanos novietnē un tās teritorijā. Pie ieejām/iebrauktuvēm novietnē jāierīko dezinfekcijas paklāji vai bedres. Bez saskaņošanas ar praktizējošo veterinārārstu nedrīkst ievest novietnē dzīvniekus. Aizliegts izbarot cūkām ēdiena atliekas. Jānovērš mājas cūku tieša un netieša saskare ar meža cūkām un citiem savvaļas dzīvniekiem.

Klasiskais cūku mēris ir ļoti lipīga infekcijas slimība, ar kuru slimo mājas un meža cūkas, neatkarīgi no vecuma. Slimībai raksturīga augsta mirstība. KCM ierosina vīruss. Galvenais infekcijas avots ir slimās un vīrusu nēsājošās mājas cūkas un meža cūkas, kas izdala vīrusu ārējā vidē ar urīnu, fekālijām un citiem izdalījumiem. Slimības ierosinātāju no novietnes uz novietni var pārnest ar vīrusa aptraipītu vai saturošu barību un ūdeni, kā arī kopšanas inventāru, apģērbu, transporta līdzekļiem.

Cūkām saslimšanas pazīmes parādās 3-9 dienas pēc inficēšanās ar KCM vīrusu, bet šis periods var ilgt līdz 1 mēnesim.

Klasiskais cūku mēris rada lielus ekonomiskos zaudējumus sakarā ar cūku likvidāciju slimības skartajās novietnēs, saimniecisko darbību ierobežojošiem pasākumiem aizsardzības un uzraudzības zonā; tirdzniecības sakaru ierobežojumiem un citiem ar karantīnu saistītiem pasākumiem.

Klasiskais cūku mēris nav bīstams ne cilvēkiem, ne citu sugu dzīvniekiem. Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar Klasisko cūku mēri reģistrēta 1996.gadā.

 

 

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas