FKTK piemēro miljona eiro lielu sodu Rigensis Bank

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome lēmusi piemērot Rigensis Bank AS 1,02 miljonu eiro lielu sodu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem, informē komisijā.

Tāpat lemts par jomu atbildīgajam bankas valdes loceklim Renāram Degro izteikt brīdinājumu par to, ka viņš nav nodrošinājis, ka Rigensis Bank tiek veikti pietiekoši pasākumi, lai novērstu bankas iesaisti normatīvo aktu pārkāpumos.

Rigensis Bank noteiktais soda naudas apmērs ir 80% no maksimālā likumā norādītā apmēra – 10% no bankas kopējā gada apgrozījuma. Bankai noteiktā soda nauda viena mēneša laikā no šā administratīvā akta spēkā stāšanās dienas jāiemaksā valsts budžetā, norāda FKTK.

Bankai noteikti vairāki tiesiskie pienākumi, tostarp noteiktajā termiņā ir jāiesniedz FKTK izvērtēšanai pasākumu plāns konstatēto pārkāpumu un trūkumu novēršanai, jāveic iekšējās kontroles sistēmas neatkarīgs izvērtējums un klientu bāzes revīzija.

FKTK bankā veica klātienes pārbaudes, kuru laikā izskatīti klientu darījumi līdz 2019.gada februārim. Veiktajās pārbaudēs FKTK ir konstatējusi virkni pārkāpumu, kas saistīti ar iekšējās kontroles sistēmu, klientu bāzes riskiem un to pārvaldību. Komisijā skaidro, ka pārkāpumi liecina par nopietniem trūkumiem bankas iekšējās kontroles sistēmā, jo tie ir atklāti būtiskākajos klientu izpētes un darījumu uzraudzības elementos. Banka nebija izveidojusi tādu savas darbības riskiem atbilstošu iekšējās kontroles sistēmu, kas nodrošinātu efektīvu normatīvo aktu prasību ievērošanu.

Rigensis Bank nebija veikusi pietiekamas darbības, lai pārliecinātos, vai norādītais patiesais labuma guvējs ir klienta patiesais labuma guvējs. Tāpat vairākos gadījumos banka nebija noskaidrojusi klientu kontos esošo finanšu līdzekļu izcelsmi un dokumentējusi secinājumus kā arī nebija nodrošinājusi savlaicīgu un kvalitatīvu klientu izpēti un rezultātu dokumentēšanu. FKTK norāda, ka slēdzienu klientu lietās ir nepilnīgi.

Komisijā arī atzīmē, ka Rigensis Bank iekšējās kontroles sistēma nenodrošina klienta padziļinātās izpētes nepārtrauktību visā klienta darbības periodā.

Vēl pēc komisijas domām banka nav atbilstoši novērtējusi ar klientiem un to veiktajiem darījumiem saistītos riskus un nav pievērsusi uzmanību klientu veiktajiem netipiski lieliem, sarežģītiem, savstarpēji saistītiem darījumiem, kuriem šķietami nav ekonomiska vai nepārprotami tiesiska mērķa, tostarp nav noskaidrojusi un atbilstoši dokumentējusi secinājumus, savlaicīgi nav ieguvusi klientu saimniecisko darbību pamatojošus dokumentus.

Rigensis Bank nav ieguvusi un pietiekami izvērtējusi informāciju, lai konstatētu aizliegto čaulas veidojumu pazīmes un līdz ar to atsevišķos gadījumos nav noteiktajā termiņā izbeigusi darījuma attiecības ar tiem, skaidro FKTK.

FKTK secina, ka Rigensis Bank nav nodrošinājusi efektīvu iekšējās kontroles sistēmas darbību tā, lai tā savā darbība ievērotu normatīvo aktu prasības, turklāt pārkāpumi vērtējami kā būtiski un ilgstoši. Tajā pašā laikā FKTK ņem vērā bankas veikto, lai novērstu komisijas konstatētos trūkumus.

Rigensis Bank noteiktā termiņā FKTK ir jāiesniedz pasākumu plāns noteikto tiesisko pienākumu veikšanai un konstatēto pārkāpumu un trūkumu novēršanai un jāveic plānā paredzētie pasākumi, lai banka turpmāk nepieļautu līdzīga rakstura pārkāpumus iekšējās kontroles sistēmā riska pārvaldības jomā. Turklāt, piesaistot zvērinātu revidentu vai zvērinātu revidentu komercsabiedrību, jāveic neatkarīgs izvērtējumus par bankas iekšējās kontroles sistēmas atbilstību un efektivitāti.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas