Starptautiskais kredītrisku apdrošinātājs Coface jaunajā valstu un nozaru risku reitingā pazeminājis vērtējumus Vācijai, Austrijai un Čehijai. Risku novērtējums pasliktināts arī automobiļu ražošanas nozarei Eiropā, ziņo Coface pārstāve Dita Bukovska.
Kā atzīmē kredītrisku eksperti, pasaules ekonomikas izaugsmes tempu šobrīd palēnina tirdzniecības spriedze.
Jaunākajā risku reitingā Coface pazeminājis Vācijas vērtējumu no A1 jeb «ļoti zems risks» uz A2 jeb «zems risks». Vācijas ekonomikas izaugsme šogad tiek lēsta 0,8% apmērā, salīdzinot ar 1,5% pērn, tāpat valstī mazinās rūpnieciskās ražošanas apjoma pieauguma tempi un krītas uzņēmējdarbības konfidences rādītāji, atzīmē Bukovska.
Tāpat viņa informē, ka riska novērtējumi pazemināti arī trim citām valstīm, kuru ekonomikas ir cieši saistītas ar norisēm Vācijā. Čehijai un Slovākijai piemērots A3 jeb apmierinošs riska līmenis, bet Austrijai – A2. Pieaugošu uzņēmējdarbības risku ietekmē novērtējums pasliktināts arī Islandei (A3).
Tikmēr nosacīta politiskā un ekonomiskā atvērtība veicinājusi biznesa attīstību Uzbekistānā un Kirgizstānā, šo valstu riska vērtējumi uzlaboti attiecīgi uz B un C. Baltijas valstu novērtējumi saglabāti bez izmaiņām – A3 riska līmenis Latvijai un Lietuvai, bet Igaunijai – A2. Papildus riska vērtējumi pasliktināti autobūves nozarei gan Rietumeiropā, gan Centrālās un Austrumeiropas reģionā uz «augsta riska».
Šā gada pirmajā pusē fiksēta pasaules tirdzniecības apmēru samazināšanās.
Gaidāms, ka globālā ekonomikas izaugsme šogad būs 2,7%, salīdzinot ar 3,1% gadu iepriekš.
Attiecīgi Coface prognozē, ka lielākā daļa valstu šogad pieredzēs uzņēmumu maksātnespējas gadījumu skaita kāpumu.
Vienlaikus saspīlētā gaisotne, ko radījis Ķīnas un ASV tirdzniecības karš, turpina negatīvi ietekmēt uzņēmējdarbības uzticības līmeni daudzās pasaules valstīs. Ķīnas un ASV domstarpības veicinās ASV ekonomikas izaugsmes tempu palēnināšanos un iekšzemes pieprasījuma kritumu. Savukārt Ķīnā tirdzniecības karš ir ievērojami mazinājis eksportu uz ASV, kas šā gada pirmajos četros mēnešos saruka par 10%.
Coface valstu biznesa vides risku novērtējums izriet no vairākiem faktoriem, tostarp valsts politiskā, ekonomiskā un finansiālā stāvokļa, uzņēmumu maksātspējas un biznesa vides attīstības tendencēm. Riska novērtējumam ir astoņi līmeņi: A1 (ļoti zems risks), A2, A3, A4, B, C, D un E (ekstremāli augsts risks). Coface biznesa nozaru vērtējumam (13 nozares 6 ģeogrāfiskajos reģionos) ir četri līmeņi: zems, vidējs, augsts un ļoti augsts risks.