Aprīlī iedzīvotāji nedaudz pozitīvāk nekā mēnesi iepriekš novērtējuši pašreizējo situāciju valstī, tomēr kopumā noskaņojums joprojām ir krasi negatīvs – 75% aptaujāto uzskata, ka valsts attīstās nepareizā virzienā.
Līdzīgs negatīvisma pārsvars vērojams arī citos pašreizējās situācijas – valsts ekonomiskā stāvokļa, ģimenes materiālās situācijas, nodarbinātības iespēju un valdības darba – vērtējumos. Tai pašā laikā nedaudz palielinās to respondentu skaits, kuri prognozē, ka situācija vairs kardināli nepasliktināsies, liecina DnB Nord Latvijas barometra dati.
Aptauja gan notikusi pirms pēdējiem politiskajiem notikumiem,
Pēc ekspertu domām, rezultātos iezīmējas paradoksāla tendence – iedzīvotāji visvairāk cer uz godīgu un saprātīgu politiķu rīcību, kuriem gan saskaņā ar pētījuma ikmēneša nemainīgās daļas datiem jau ilgāku laiku neuzticas, vienlaikus nelabprāt atzīstot savas personiskās rīcības ietekmi uz situācijas uzlabošanos vai pasliktināšanos.
Izvērtējot atsevišķus sabiedrības noskaņojuma indikatorus, aprīlī par vienu procentpunktu samazinājies to aptaujāto skaits, kas pašreizējo ekonomisko situāciju valstī vērtē kā sliktu (martā 84%, aprīlī 83%). Tāpat par trīs procentu punktiem samazinājies to respondentu skaits, kuri uzskata, ka ekonomiskā situācija vēl vairāk pasliktināsies, – ja martā tā norādīja 50% aptaujāto, tad aprīlī šādu uzskatu pauduši 47%.
Lūgti novērtēt savas ģimenes pašreizējo materiālo stāvokli, iedzīvotāji, salīdzinot ar martu, retāk norādījuši, ka tas ir slikts, – martā tā uzskatīja 53%, bet aprīlī – 50% aptaujāto. Savukārt palielinājies to aptaujāto skaits, kuri prognozē pašreizējā ģimenes materiālā stāvokļa stabilitāti ilgtermiņā – 43% norādījuši, ka turpmākā gada laikā viņu materiālā situācija nemainīsies (martā tā minēja 40% aptaujāto), taču nedaudz samazinājies gan to aptaujāto skaits, kas uzskata, ka ģimenes materiālā situācija pēc gada būs sliktāka nekā tagad (martā 16%, aprīlī 14%), gan to, kuri norāda, ka situācija būs uzlabojusies (martā 53%, aprīlī 50%).
Nedaudz uzlabojies arī sabiedrības viedoklis par darba atrašanas iespējām – aptaujātie nedaudz retāk atzīmējuši, ka iespējas atrast darbu ir sliktas (martā 83%, aprīlī 80%), tomēr kopējā skepse šai jautājumā joprojām ir ļoti augsta. Tiesa gan, par vienu procentpunktu palielinājies to aptaujāto skaits, kuri domā, ka iespējas patlaban Latvijā atrast darbu ir labas, kā arī tikpat liels pieaugums vērojams to respondentu vidū, kuri šādas iespējas vērtē vismaz kā viduvējas.
Arī valdības darba vērtējums joprojām ir kritisks, tomēr, salīdzinot ar martu, par trim procentu punktiem samazinājies neapmierināto īpatsvars. Ja martā ar valdības darbu pilnībā vai daļēji neapmierināti bija 88% iedzīvotāju, tad aprīlī šis rādītājs bijis 85%.
tad jau situācija Latvijā uzlabojas