Neskaidrā nākotne pēc Brexit vairākiem Lielbritānijā dzīvojošiem Lietuvas pilsoņiem likusi prātot, vai turpmākajai dzīvei Apvienotajā Karaliste būs nepieciešamas vīzas, kamēr citi pat apsver iespēju atgriezties dzimtenē, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.
Lietuvas Nacionālās statistikas pārvaldes aprēķini liecina, ka Lielbritānijā pašlaik mīt gandrīz 150 000 Lietuvas pilsoņu. Daudzus no viņiem satraucis britu valdības paziņojumus, ka Brexit izbeigs brīvu pārvietošanos.
Apvienotās Karalistes Lietuviešu kopienas (JKLB) prezidente Daļa Asanavičūte (Dalia Asanavičiūtė) LRT atzinusi, ka šis paziņojums raisījis paniku dažos Lietuvas pilsoņos, kuri dzīvo un strādā Lielbritānijā.
«Esam saņēmuši ziņas un zvanus no cilvēkiem, kuri vaicā – vai mūs neielaidīs atpakaļ, ja mēs valsti pametīsim atvaļinājuma vai citu lietu dēļ?» stāsta Asanavičūte.
Par to nav skaidrības. No vairāk nekā trim miljoniem Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāju, kuri atrodas Apvienotajā Karalistē, vien trešajai daļai ir pastāvīgā iedzīvotāju statuss.
Bijusī Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja (Theresa May) solīja, ka ES pilsoņiem arī pēc Brexit būs tiesības uz brīvu kustību pārejas perioda laikā, bet pašreizējais premjers Boriss Džonsons (Boris Johnson) par to neko nav teicis.
Tikmēr ES piekritusi Lielbritānijas pilsoņiem piešķirt īslaicīgas tiesības ieceļot bez vīzas.
«Mūsu stratēģija ir rīkoties labvēlīgi, cerot, ka otra puse atbildēs tāpat,» LRT skaidro ārlietu Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs (Linas Linkevičius). Tomēr, aizstāvot ES iedzīvotāju tiesības un intereses «visi līdzekļi ir iespējami un nav noraidāmi».
«Nedomāju, ka mums par to vajadzētu runāt šodien, bet novērsim situāciju, kas ir diezgan dinamiska, sarežģīta un aptuvena,» teic Linkevicš, piebilstot, ka «pār Londonu savilkusies migla».
Asanavičūte tikmēr norāda, ka neskaidrība liek dažiem lietuviešiem domāt par atgriešanos dzimtenē.
«Ir diezgan daudz to, kuri domā par atgriešanos. Ģimenes pieraksta savus bērnus lietuviešu svētdienas skolās, lai tie varētu iemācīties lietuviešu valodu un varētu vieglāk pielāgoties,» LRT stāsta JKLB prezidente.
Paredzēts, ka Lielbritānija no ES izstāsies 31.oktobrī, tomēr par nākotni ir daudz neskaidrību. Ceļojumu aģentūras ir optimistiskas, jo pašas Lielbritānijas interesēs ir tas, lai robežšķērsošana noritētu bez aizķeršanās. Tomēr tiem, kuri plāno ceļot uz turieni, iesaka sekot līdzi ziņām un paņemt līdzi pasi.
Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1091834/lithuanian-expatriates-concerned-about-their-future-in-britain-there-s-a-mist-over-london