Cenas Lietuvā 2019.gadā augušas divreiz ātrāk nekā pārējā eirozonā. Mazumtirgotājus celt cenas motivējusi iedzīvotāju pieaugošā rocība, vērtējis komercbankas ekonomists.
Kā piektdien, 13.septembrī, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT, 2019.gada griezumā valstī tiek prognozēta inflācija aptuveni 2,5% apmērā. Viens no cenu pieauguma virzītājspēkiem ir pārtikas cenas, kas Lietuvā 2018.gada vasarā sadārdzinājās par turpat sešiem procentiem.
Komercbankas Luminor ekonomists Žigimants Maurics (Žygimantas Mauricas) sarunā ar LRT TV vērtējis, ka mazumtirgotāji valstī pat paaugstinājuši cenas precēm, kas citās valstīs tapušas lētākas.
«Vissatraucošākais ir tas, ka, lai arī dārzeņu un gaļas cenas auga arī citās valstīs, šeit tās auga straujāk. Atsevišķas preces, piemēram, augļi, citur kļuva lētāki, bet šeit tika sadārdzināti,»
skaidrojis Maurics.
Iemesls, kādēļ mazumtirgotāji ceļ cenas, esot iedzīvotāju ienākumu kāpums.
2019.gada jūlijā vidējā statistiskā mēnešalga Lietuvā pirms nodokļu nomaksas sasniedza 1 252 eiro, kas ir par deviņiem procentiem vairāk nekā 2018.gada vidū.
Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1097186/retailers-exploit-higher-wages-and-drive-up-inflation-in-lithuania-economist-says
tas taču nenotiek tikai Lietuvā, arī pie mums Latvijā, ja pensionāram piemet trīnīti, tad otrā dienā cenas produktiem zibenīgi izmainās uz augšu.
Ko dod tā pielikšana vai algu paaugstināšana, ja laupītās to tūlīt iemet savā kabatā. Dzīves līmenis taču tāpēc neaug, bet gluži otrādi – samazinās.