«Lietuvas nīstākais politiķis» tuvinās personīgam konstitūcijas grozījumam

Lietuvas eksprezidents Rolands Pakss

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas eksprezidents Rolands Pakss (Rolandas Paksas), kurš savulaik tika atstādināts no amata par zvēresta laušanu, nu, 15 gadus vēlāk, ir tuvu tam, lai Seims grozītu valsts konstitūciju, ļaujot viņam kandidēt parlamenta vēlēšanās, kā to prasa Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT).

Lietuvas konstitūcija paredz, ka prezidents, kurš atstādināts no amata par zvēresta nepildīšanu, visu atlikušo mūžu nedrīkst valstī kandidēt uz prezidenta vai kādu citu amatu, kura pienākumu pildīšanai nepieciešams dot amata zvērestu. ECT 2011.gadā atzina, ka eksprezidentam Paksam ir taisnība – šāds sods ir nesamērīgi bargs. Tā uzdeva Lietuvai grozīt konstitūciju, lai cilvēkam ar Paksa nodarījumu būtu iespēja desmit gadus vēlāk kandidēt uz vietu valsts parlamentā.

Šonedēļ Viļņā Seima deputāti piekto reizi balsoja par attiecīgo konstitūcijas grozījuma projektu, kura pieņemšanai ir vajadzīgs ne mazāk kā 94 deputātu atbalsts no kopumā 141. Savu nostāju jautājumā par labu Paksam bija mainījusi lielākā opozīcijas partija Tēvzemes savienība – Lietuvas Kristīgie demokrāti.

Priekšlikumu pirmo reizi atbalstīja 93 likumdevēji, un, politikas vērotāju skatījumā, eksprezidents ir ļoti tuvu tam, lai sasniegtu savu mērķi.

Politologs: «Nīstākais politiķis»

Viļņas Mikolas Romera Universitātes asociētais profesors Vītauts Dumbliausks (Vytautas Dumbliauskas) sarunā ar portālu BNN vērtēja: «Ar «konservatīvo» atbalstu iespēja, ka grozījums tiktu pieņemts, ir reālāka, nekā līdz šim. Vienlaikus es nedomāju, ka Pakss būtu ļoti gandarīts par beidzot izcīnītu iespēju kandidēt uz parlamentu, jo šķērslis kandidēšanai uz prezidenta amatu tiktu saglabāts. (..) Viņš noteikti ir Lietuvas nīstākais politiķis, turklāt viņš ir pagātnes cilvēks ar ļoti vājām izredzēm Lietuvas politikā».

Mazāka pārliecība par drīzu likumdevēju atbalstu «Paksa grozījumam» ir profesoram Tomam Janeļūnam (Tomas Janeliūnas) no Viļņas Universitātes Starptautisko Attiecību un politoloģijas institūta. Pēc Janeļūna domām, tas jebkurā gadījumā ir Lietuvas «pienākums» atrisināt šo jautājumu «vienreiz par visām reizēm», jo esošā situācija kaitē valsts tēlam ārzemēs.

Eksprezidents savu nākotni nezīlē, bet pastāv uz tiesībām

Pats Rolands Pakss sarunā ar BNN pēc Seima balsojuma atteicās apspriest savas nākotnes izredzes politikā.

«Esmu pārāk pieredzējis politiķis, lai teiktu kaut ko par to. Varu vienīgi atkārtot, ka man ir žēl tikpat ļoti, cik man ir bijis žēl pēdējos astoņus gadus, ka līdz šim nav ievērots Strasbūras tiesas lēmums,» sarunā ar portālu BNN uzsvēra Lietuvas eksprezidents Rolands Pakss.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas