Šobrīd krietni vairāk iedzīvotāju Latvijā gaida cenu kāpumu, nevis stabilitāti vai kritumu. Tas nozīmē, ka uzņēmumiem, ja ir iespēja daudz vieglāk paaugstināt cenas, jo viņi saprot, ka iedzīvotāji tās akceptēs, atbildot uz BNN.LV jautājumu, vai cenu pieaugumu veicina arī Latvijas iedzīvotāju inflācijas gaidas, atzīst Swedbank ekonomists Mārtiņš Kazāks.
Iedzīvotāji gaida, ka cenas kāps, un Latvijā šis kāpums ir ļoti straujš. Taču to, cik lielā mērā, iedzīvotāju gaidas šīs cenas ietekmēs, atkarīgs arī no tā, kas notiks ar konkurenci, uzsver ekonomists.
Sasaistot faktisko inflāciju ar inflācijas gaidām Baltijā, redzams, ka šī sakarība nav viennozīmīga – Latvijā gan cenu pieaugums ietekmē inflācijas gaidas, gan gaidas ietekmē inflāciju. Iedzīvotāji, redzot, ka cenas kāpa vakar, domā, ka cenas kāps arī rīt.
Taču šī situācija nav viennozīmīga Baltijas valstīs, – Igaunijā gaidas ietekmē inflāciju, bet Lietuvā – tieši otrādi. Šī sasaiste pastāv, ja iedzīvotāji gaida, tad cenas tiešām varētu arī kāpt. Ja mēs gribam no tā izvairīties, iedzīvotājiem vajadzētu izsvērt, vai šis cenu kāpums tiešām ir pamatots, atklāj Kazāks.
Vienlaikus viņš atzīst, ka vienam individuālam iedzīvotājam izvērtēt, cik šis pamatojums ir pamatots, ir ļoti grūti. Iedzīvotājiem jebkurā situācijā ir jāizaicina pārdevējs, sakot, ka viņš vēlas konkrēto preci iegādāties lētāk, skatoties kaut vai, kādas šīs cenas ir citos veikalos, kā tas notiek Lietuvā. Ir jāizvērtē, vai cenu pieaugums ir adekvāts, jo iestāstīt patērētājiem var jebko, tā Kazāks.
Ak šis 21. gadsimts. presene vēl nav beigusies, ka jau ziņa publicēta :)
operatīvi bnn strādā