LTV: Rīgas pašvaldības sociālās mājas celtniecībā, iespējams, izmantota apšaubāma viesstrādnieku piesaistes shēma

Ilustratīvs attēls

Rīgas pašvaldības sociālo māju un veselības centra celtniecībā Bolderājā, iespējams, izmantota apšaubāma viesstrādnieku piesaistīšanas shēma, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums (LTV) raidījums de facto.

Žurnālistu atklātā shēma paredz, ka trešās valsts pilsonis tiek nodarbināts kādā no Eiropas Savienības (ES) valstīm, kur viesstrādnieku piesaiste ir vieglāka. Uz Latviju šo cilvēku nosūta komandējumā vai kvalifikācijas paaugstināšanas braucienā.

Raidījumā skaidro, ka viesstrādnieka piesaiste, piemēram, Polijas firmai paredz, ka uz viņu attiecas poļu, nevis Latvijas likumi un ka viņam nav jāmaksā Latvijā noteiktā vidējā alga – 1 004 eiro.

LTV pieļauj, ka Rīgas pašvaldības būvlaukumā – sociālo māju un veselības centra celtniecībai Bolderājā –, iespējams, izmantota šāda shēma. Pašlaik montāžas darbus tur veicot no Lietuvas komandējumā nosūtīti Ukrainas pilsoņi.

Lai gan Darbo organizavimas teorētiski arī vajadzētu būt būvuzņēmumam, patiesībā tā ir nevalstiskā organizācija (NVO). Raidījums ziņo, ka NVO pieder Ukrainas pilsoņiem un, spriežot pēc finanšu atskaitēm, aizvadītajā gadā oficiālajās algās tas tikpat kā neko nav maksājis.

Lasiet arī: Koalīcijā aizvien domstarpības jautājumā par augsti kvalificētu viesstrādnieku piesaisti

Lietuvas partneris ir nevis objekta būvnieks Velve, bet gan apakšuzņēmējs Aris Būve. Tā pārstāvis de facto skaidro, ka Lietuvas uzņēmumi paši piesakās un piedāvā darbaspēku, taču  pārbaudīt, vai Lietuvas firma, kas piegādā darbiniekus, maksā nodokļus, nav bijis viņu spēkos.

Arī celtnes pasūtītājs Rīgas pilsētbūvnieks teic, ka viņu atbildībā nav pārbaudīt, vai nomaksāti visi nodokļi. Arī Velve LTV sakās nezinām, kā apakšuzņēmējs piesaistījis darbiniekus.

Tikmēr likumdevēju gaiteņos iestrēguši plāni, kā atvieglot viesstrādnieku uzņemšanu no trešajām valstīm. Iekšlietu ministrija sagatavojusi izmaiņas, kam būtu jāatvieglo gan birokrātija, gan arī prasības pret obligāti izmaksājamo algas lielumu viesstrādniekiem, taču koalīcijas partneriem radušās domstarpības par to, cik ļoti nākt pretī darba devējiem, lai palīdzētu viņiem tikt pie ārvalstu darbaspēka. Turklāt šajā gadījumā cīņa ir tieši par nosacījumiem mazkvalificētam darbaspēkam, ziņo de facto.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas