BNN intervija | Zatlers par 13.Saeimas atlaišanu: Koalīcijas un premjera klusēšanai var būt bēdīgs rezultāts

Bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers

Ja koalīcijas partijas, ieskaitot premjeru Krišjāni Kariņu, klusēs, tam var būt bēdīgs rezultāts. Viņiem nebūtu jākomentē parakstu vākšanas kampaņa par 13.Saeimas atlaišanu, bet jāpaskatās uz iemeslu, ko propagandas veidošanā izmanto parakstu vācēji, – veselības aprūpi, intervijā BNN komentē bijušais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Zatlera ieskatā, šis Saeimas sasaukums ir lemtspējīgs, politiska iemesla tā atlaišanai nav. «Galvenais iemesls, kāpēc daudzās valstīs notiek ārkārtas vēlēšanas ir tas, ka parlaments nespēj pieņemt kādu svarīgu lēmumu, piemēram, nespēj pieņemt valsts budžetu.»

Kopš Saeima pieņēmusi 2020.gada budžetu, pagājušas vien pāris nedēļas. Zatlers uzskata, ka fakts, ka piecas partijas ar dažādiem viedokļiem spēja panākt vienprātību lēmumā par budžetu vien ir pierādījums tam, ka šis sasaukums ir rīcībspējīgs.

Runājot par pārmetumiem attiecībā uz mediķu algām, Zatlers uzsver: «Brīdī, kad pieņēma šo likumu, valdība vēl nebija izveidota, un katrs balsoja, kā ienāk prātā. Tas ir spilgts piemērs tam, kāpēc vajadzīga pozīcija ar vairākumu un opozīcija, kas viņus kritizē. Ja katrs balso, kā ienāk prātā, tad rodas haoss, kas pēc tam jāsakārto. Balsojuma brīdī visiem šķita ļoti pareizi [balsot par mediķu algu paaugstināšanu]. Bet neizpildāmi, jo neviens nezināja, vai viņa partija būs valdībā.»

«Tas jāsaprot gan pašiem deputātiem, gan vēlētājiem, ka trīs mēneši [bez koalīcijas un opozīcijas Saeimā un bez valdības] nav bez blakusefekta, negācijām.»

«Tas nebija vienīgais balsojums, par ko nav skaidrības – kā tā vispār var nobalsot, jo neviens atbildību neaizņēmās. Ja paskatīsieties, vai visas partijas, kas balsoja par mediķu algām, ir valdībā, tad redzēsiet, ka nav vis.»

Ar pilnu balsojuma rezultātu var iepazīties šeit.

Kā skaidro Zatlers: «Prasīt atbildību no šīs valdības un no šīs vairākuma koalīcijas par balsojumu, kas varbūt bija ar labu nodomu, bet nesaprātīgs no izpildes viedokļa, nav pareizi. Drīzāk par to jānes atbildība tiem, kuri šobrīd, tā izskatās, varētu atbalstīt Saeimas atlaišanas ideju.»

«Opozīcijas arguments, ka esošā koalīcija ir piekrāpusi vēlētājus nav pamatots,» uzskata Zatlers. Viņaprāt, opozīcijai jāsaprot, ka arī viņiem jānes atbildība par balsojumu Veselības aprūpes finansēšanas likumā – «paši vien piekrāpāt».

Tomēr Zatlers uzsver, ka koalīcijas partijām un Kariņam ir jāsāk vairāk runāt gan ar mediķiem, gan ar pacientiem, nevis jāgaida, kad esošā parakstu vākšana par Saeimas atlaišanu «izšūmēsies» un gan jau viss paliks tā, kā bijis – to nedrīkst atļauties. Valdībai ir jārīkojas gudri un jānoņem spriedze veselības aprūpes problēmām.

«Viņš ir neveiksminieks»

Savāktais parakstu skaits ir pirmo neapmierināto vilnis, kas šādā veidā pauž viedokli par Saeimu. «Lielākā daļa, kam bija pārliecība par Saeimas atlaišanas nepieciešamību, ir jau parakstījušies. Tas vilnis noplaks, un tālāk būs grūti iestāstīt, ka šobrīd ir nepieciešama Saeimas atlaišana,» uzskata Zatlers.

Komentējot vienus no galvenajiem iniciatoriem Saeimas atlaišanai un šīs idejas atbalstītājiem – Igoru Lukjanovu jeb tā dēvēto party bomzi, Normundu Grostiņu, Aivaru Lembergu un Aldi Gobzemu –, Zatlers norāda, ka, viņaprāt, šiem cilvēkiem ir svarīgi būt populāriem, atpazīstamiem, lai varētu celt savu ego.

Latvijas eksprezidents arī atzīmē: «Es vienmēr esmu teicis, ka nevajag novērtēt par zemu mūsu pilsoņu saprātu – viņi domā par valsti. Viņi domā, ko darīt, viņi cenšas saprast. Nav tā, ka uz urrā tūlīt dedzinās muižas. Tā nenotiks.»

Runājot par vienu no motivētākajiem un skandalozākajiem Saeimas atlaišanas mudinātājiem Gobzemu, Zatlers uzsver, ka būs precīzs un cinisks savā vērtējumā. «Viņš [Gobzems] ir neveiksminieks, kas pūlas nomazgāt savu neveiksmi par jebkādu cenu, un līdz ar to viņš vairs neizskatās pēc nobrieduša politiķa. Kas tur vainīgs? Viņš pats.» Zatlera ieskatā, Gobzemu pārņēmusi nevis vēlme cīnīties par taisnību, bet gan tieksme pēc varas.

Komentējot Lemberga iesaisti tautas musināšanā atlaist Saeimu, bijušais Latvijas prezidents uzskata, ka viņam ārkārtas vēlēšanas nebūtu izdevīgas – viņš tajās zaudētu vēl vairāk nekā pēdējās.

Bijušais prezidents uzsver – sabiedriskā doma ir mainījusies, un neviens Lembergu neaicina uz lielās politikas skatuves. Arī pats Lembergs to apzinās, tāpēc «arī viņš būs uzmanīgs, arī viņam tā ir tāda taustīšanās – varbūt šī ir [vēl viena] iespēja, varbūt pēdējā».

Zatlers atzīmē, ka cilvēki saprot – Lemberga tiesas process ir stadijā, kad to ir grūti vēl vairāk novilcināt. Tas ir viens no faktoriem, kas mazina viņa atbalstošās partijas Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) iespējas uzlabot rezultātus ārkārtas vēlēšanās.

«Tāpat arī Saskaņa. Viņi ir iekšēji saplosīti šobrīd,» uzskata Zatlers, «tomēr četri «neatkarīgie» deputāti Rīgas domē – tā ir iekšējā Saskaņa, kas [norāda uz] šķelšanos. Turklāt vai tiešām visi viņu vēlētāji ar sirdi un dvēseli aizstāvēs zagļus tikai tāpēc, ka viņi ir savējie?»

Zatlers atzīmē, ka ZZS, būdama koalīcijā, bet Saskaņa opozīcijā, «aizkulisēs» bija vienoti savos lēmumos. «Šobrīd viņi Saeimas sēžu zālē ir salikti kopā pa īstam, taču mēs neredzam izteiktu kopību. Daudz veiklāki viņi bija «zem galda». Arī «Rīdzenes sarunās» tā kopība bija novērojama. Tobrīd bija tā – kārtojam lietas kopā, esam sabiedrotie, bet lai neviens to neredz.»

«Šobrīd, kad opozīcijai jāsadarbojas Saeimas sēžu zālē, es neredzu ļoti efektīvu sadarbību, jo katrs tagad ir par sevi. Viņi tomēr ir konkurenti.» Zatlera ieskatā, tā būs tik ilgi, kamēr atkal nebūs «jādala valsts pīrāgs».

Atņemsim vēl pusotru gadu pieredzes

Zatlers uzsver, ka cilvēkiem, kas vēl apsver – parakstīties par Saeimas atlaišanu vai nē –, jāsaprot: «Labi, būs mums cita Saeima, bet vai kāds ir pateicis, ka tā strādās tikai aptuveni pusotru gadu? Sanāks tā, ka atņemsim vēl pusotru gadu pieredzes. Vai tas mums ilgtermiņā ir vajadzīgs? Tas ir jālemj vēlētājam, bet, pirms viņš parakstās, vai iet balsot, ir arī mazliet jāpadomā.»

Tāpat viņš uzsver, ka jāsaprot – Latvija balstās uz demokrātiskam vērtībām. Tāpēc opozīcijas vēlme atlaist Saeimu nav nepareizs rīks «cīņā». Zatlera ieskatā, šis nav pārbaudījums Kariņa valdībai – tas ir pārbaudījums visiem, cik saprātīgi varam rīkoties.

Zatlers atgādina – nevar teikt, ka Latvijā neveidojas jauna politiķu paaudze. «Ar pēdējām vēlēšanām Saeimā ļoti masīvi ienāca jauni politiķi. Tomēr no viņiem nevar prasīt pieredzi no pirmās dienas. Ja palūkojamies uz tiem pašiem deputātiem, kuri pirms gada sāka strādāt pirmo reizi, viņi pašlaik jau ir uzkrājuši ievērojamu pieredzi.»

Viņa ieskatā, esošā valdība nestrādā sliktāk kā iepriekšējā, un šī Saeima nepieņem likumus sliktāk. «Vienkārši mums vienmēr ir tā sajūta, ka agrāk «zāle bija zaļāka».»

Bijušais prezidents uzsver: «Jāsaprot, ka šī Saeima ir uz pieredzi strādājoša Saeima.» Proti, tā strādā un pamazām gūst pieredzi parlamentārajā darbā, šādā veidā kļūstot par stabilu politiķu paaudzi, kas izprot, kā jāpārvalda valsts.

Saistītie raksti

5 KOMENTĀRI

  1. Ko tad citu no Zatlera un Freibergas varēja sagaidīt. Abi varas ielikteņi, nevis tautas vēlēti. Viņiem nav tautas atbalsta. Kā VVF, tā Zatlers ir galīgi izgāzušies tautas priekšā. Zatlers pat uzdrīkstējās atlaist Saeimu savu interešu dēļ, lai pats nonāktu jaunajā Saeimā, kā viņam tagad veras mute vaļā, būtu labāk nokaunējies un klusējis. Kas nekaiš dzīrot un šikot uz mūsu nodokļu naudas arī pensijā !!!Mums jūsu ieteikumi nav vajadzīgi, mēs paši zinām, ko darām. Nekas nav noplacis, balsis savāksim un panāksim savu !!!

  2. Zatlera kungs, šeit nav runa ,kas iesniedza, tauta ir nogurusi, no deputātu necieņas un ņirgāšanās. Vai pie šodienas dārdzības ir iespējams izdzīvot ar 300eiro mēnesī, nē. Vispirms vajag domāt par minimālo algu, lai cilvēki pēc nodokļu nomaksa varētu vēl dzīvot. Bet mums tikai krauj nodokļus. Mēs velkamies ,kā tukša piekabe Eiropas pakaļgalā.Kāpēc citās Eiropas valstīs domā par cilvēkiem bērniem, Latvijā strādājam, kā Eiropā, bet algas kā Āfrikā. TĀ VAR BŪT TIKAI LATVIJĀ.

  3. Kāda jēga atlaist Saeimu? Tie būs lieki un nevajadzīgi administratīvie izdevumi. Labāk varētu ieviest materiālo atbildību katram Saeimas deputātam neatkarīgi no tā, kurā Saeimā un cik ilgi deputāts ir strādājis. Pēc tam caur Valsts Policiju varētu tauta (valsts) piedzīt zaudējumu kompensāciju par netaktiski pieņemtajiem lēmumiem, kuri grauj iedzīvotāju labklājību. Privātajos uzņēmumos ir materiālā atbildība par darbinieka vainas dēļ izdarītiem zaudējumiem. Šādu pašu sistēmu ir jāievieš valsts pārvaldē. Diemžēl 90-tajos gados nozagto un notērēto būs ļoti, ļoti atgūt. Nu, vismaz šādi valsts atbrīvosies no parādu sloga. Mūsu deputāti palielam ir kasieri, kas strādā ar naudas plūsmu. Par zaudējumiem valsts kasē mūsu deputātiem, ministriem, augstākā ranga ierēdņiem un citiem partiju funkcionāriem ir jānes atbildība no sava privātā maciņa.
    Ar piķa melnu skaudību, Skolnieciņš Latvju Skaudības Dievs
    (Skauģu Skauģis)
    #nabadzība #Saeima #valdība #deputāti #partijas #atbildība

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas