Nacionāļi sola nepieļaut svešvalodu uzspiešanu promocijas darbu izstrādē

Nacionālā apvienība Visu Latvijai! –Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) stingri iestājas par tiesībām rakstīt un aizstāvēt promocijas darbus latviešu valodā un ir pret jebkādu svešvalodu uzspiešanu promocijas darbu izstrādē, informēja VL – TB/LNNK ģenerālsekretārs Raivis Zeltīts.

«Kamēr nacionālā apvienība ir valdībā, šādu Latvijas pilsoņu tiesības aizskarošu lēmumu pieņemšana nenotiks,» sola politiskā spēka pārstāvji.

«Latviešu valodas lietošana zinātniskajā apritē ir pamatnosacījums zinātniskās terminoloģijas latviešu valodā izveidei, lietošanai un attīstībai,» norāda VL-TB/LNNK priekšsēdētājs Raivis Dzintars. Politiķis aicina izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku (JKP) ieņemt «skaidru un nacionālai valstij atbilstošu pozīciju».

«Lūdzu uzmanību šim nozīmīgajam jautājumam pievērst arī valsts prezidentam [Egilam] Levitam,» pauž Dzintars.

VL-TB/LNNK atzīst, ka dažās nozarēs Eiropas Savienības valodu izmantošana promocijas darba izstrādē dod iespējas piesaistīt augstākas klases recenzentus, taču vienlaikus promocijas darba aizstāvētājam jābūt pienākumam sava zinātniskā darba rezultātus Latvijas sabiedrībai izskaidrot valsts valodā – latviešu valodā.

Lasiet arī: Šuplinska aicina reģionu pašvaldībām sastrādāties izglītības jautājumos

Kā ziņots, Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) iepriekš norādīja, ka pašlaik vēl izstrādē esošie priekšlikumi paredz, ka par promocijas darba izstrādes valodu varēs izšķirties doktorants un darba vadītājs vai augstskola, kas izstrādā doktora studiju programmu.

Šuplinska uzver, ka ministrija pilnībā piekrīt brīvai promocijas darba izstrādes valodas izvēlei, jo pasaulē valdošās tendences promocijas darba rakstītāju izvēli noteiks dabiski, sacīja IZM. Tāpēc, pēc ministres domām, domstarpībām vai plašākām diskusijām par šiem jautājumiem nevajadzētu raisīties ne darba grupā, ne ministrijā.

Pēc Šuplinskas paustā, lai nodrošinātu Latvijas pētniecības virzību uz izcilību, zinātnisko rezultātu sasniegšanā būtiski ir nodrošināt sinerģiju – eksakto jomu pārstāvjiem ir jāstiprina sava darba rezultātu popularizēšana Latvijas sabiedrībā, bet sociālo un humanitāro jomu pētniekiem jānodrošina savu pētījumu pieejamība ārzemēs.

Ministrijā skaidroja, ka izveidotā doktora līmeņa studiju un promocijas sistēmas pilnveides darba grupa šobrīd turpina darbu, izstrādājot priekšlikumus konceptuāli jaunas, starptautiskajiem standartiem atbilstošas doktorantūras nodrošināšanai Latvijā.

Informatīvā ziņojuma projekts Par konceptuāli jauna doktorantūras ietvara un jauna promocijas procesa ieviešanu Latvijā ir nosūtīts augstākās izglītības un zinātnes nozares, kā arī darba ņēmēju un darba devēju pārstāvjiem viedokļu un priekšlikumu sniegšanai. Ministrija ir informējusi, ka līdz 6.decembrim par jauno doktorantūras modeli gaida konstruktīvus priekšlikumus no ikviena interesenta.

Kā ziņots, vairāk nekā 800 zinātnieki un sabiedrībā zināmi cilvēki atklātā vēstulē vērsušies pie Levita, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV), Ministru kabineta un IZM, lūdzot pārskatīt ministrijas rosināto jauno doktorantūras modeli, pavēstīja Ventspils Augstskolas docents, viens no vēstules iniciatoriem Jānis Veckrācis.

Savukārt IZM aicina trauksmes vēstules autorus uz tikšanos 4.decembrī, lai kliedētu bažas par apdraudējumu latviešu valodas nākotnei, ko radītu jaunais doktorantūras modelis.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas