Šonedēļ ne tikai debesis šķīla zibeņi, bet arī Saeimā risinājās visai vētrainas diskusijas par Administratīvi teritoriālo reformu. Lai nu kā, taču garais process ir noslēdzies ar lēmumu, ka nākamgad Latvijā būs 42 pašvaldības.
Tāpat Saeima arī nolēmusi, ka nākamajās pašvaldību vēlēšanās varēs balsot jebkurā savas vietvaras iecirknī, izmantojot vai nu eID karti, vai pasi.
Latvieši grib izaugsmi, taču, kā rāda Eiropas Komisijas publicētais Eirobarometra pētījums, tikai 39% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka korupcija ir nepieņemama. Tanī pašā laikā pētījums vēsta, ka ES vidējais rādītājs ir 69% neiecietīgo pret, piemēram, paldies dāvanām ārstiem.
Šajā nedēļā arī notikusi virzība, lai Latvijai būtu jauns ģenerālprokurors. Tieslietu padome nozīmīgajam amatam nolēmusi virzīt Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētāju Juri Stukānu.
BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā plašāka izvēle, Kritušais, Ģenerālprokurors, Iecietība, Pārmaiņas un Budžets.
PLAŠĀKA IZVĒLE
Pašvaldību vēlēšanās balsot varēs jebkurā savas pašvaldības iecirknī
Vietējo pašvaldību vēlēšanās vēlētāji varēs balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī, kas atrodas viņa pašvaldībā, BNN noskaidroja Saeimas Preses dienestā.
To paredz Saeimā ceturtdien, 11.jūnijā, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā.
Izmaiņas paredz, ka vēlētāju reģistrēs tiešsaistē jebkurā viņa pašvaldības iecirknī, kurā tas būs ieradies balsot. Iepriekš vēlētājs drīkstēja balsot tikai tajā vēlēšanu iecirknī, kura sarakstā viņš bija iekļauts.
Vairāk uzziniet šeit.
KRITUŠAIS
Daugavpils mēra krēsls kārtējo reizi sašūpojies – gāzts Elksniņš
Kārtējā domes sēdē ceturtdien, 11.jūnijā, ar deputātu balsu vairākumu pēc Latgales partijas un daļas Mūsu partijas deputātu aicinājuma no amata atbrīvots Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš (S).
Jautājums par Elksniņa atbilstību domes sēdē iekļauts sēdes sākumā un skatīts kā pirmais. Lai arī pieprasījumu par atbrīvošanu iesniedza astoņi domnieki, par mēra atbrīvošanu nobalsoja deviņi domnieki, pret bijuši četri, divi nebalsoja.
Vairāk uzziniet šeit.
ĢENERĀLPROKURORS
Tieslietu padome ģenerālprokurora amatam virza tiesnesi Juri Stukānu
Tieslietu padome pirmdien, 8.jūnijā, par piemērotāko ģenerālprokurora amata kandidātu nolēma virzīt Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētāju Juri Stukānu.
Par Stukāna kandidatūru tagad būs jābalso Saeimai.
Tieslietu padomes priekšsēdētājs, Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs pēc balsojuma interneta tiešraidē paziņoja, ka «cīņa bija visai spraiga» un balsojums notika četrās kārtās.
Vairāk uzziniet šeit.
IECIETĪBA
Latvijā viens no augstākajiem korupcijas tolerances līmeņiem ES
Tikai 39% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka korupcija ir nepieņemama, kamēr ES vidēji šis rādītājs ir 69%, izriet no Eiropas Komisijas (EK) publicētā kārtējā Eirobarometra pētījuma.
Visaugstākais korupcijas tolerances līmenis ir Ungārijā, kur 38% iedzīvotāju uzskata, ka korupcija ir nepieņemama. Latvija šajā sarakstā ir otrā no beigām.
Vairāk uzziniet šeit.
PĀRMAIŅAS
No 2021.gada vidus Latvijā būs 42 pašvaldības
No 2021.gada 1.jūlija Latvijā būs 42 pašvaldības, nosaka trešdien, 10.jūnijā, Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtais Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) likums.
Deputāti šo brīdi sveica ar īsiem aplausiem. Par balsoja 58 deputāti, 12 bija pret, bet 20 atturējās.
Par balsoja deputāti no Jaunās vienotības, KPV LV, Attīstībai/Par, Jaunās konservatīvās partijas un nacionālās apvienības Visu Latvijai–Tēvzemei un brīvībai/LNNK Saeimas frakcijām.
Savukārt pret balsoja deputāti no Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas, kā arī frakcijām nepiederošie deputāti. Turpretim visi Saskaņas frakcijas deputāti balsojumā atturējās.
Vairāk uzziniet šeit.
BUDŽETS
Valsts budžetā piecos mēnešos iekasēts par 6% mazāk, nekā plānots
Valsts budžetā šogad pirmajos piecos mēnešos iekasēts par 6% mazāk, nekā plānots, trešdien, 10.jūnijā, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē informēja Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvji (VID).
Pēc VID operatīvajiem datiem, valsts kopbudžetā 2020.gada pirmajos piecos mēnešos iekasēti 3,9 miljardi eiro, kas ir mazāk, nekā iepriekš tika plānots. Piecos mēnešos budžeta ieņēmumu plāns izpildīts 94% apmērā.
Savukārt finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) norādīja, ka maijā budžetā netika iekasēti 200 miljoni eiro, savukārt martā un aprīlī kopā – 100 miljoni eiro. Ministrs uzsvēra, ka tādējādi līdz šim COVID-19 radītajā krīzē budžets nav iekasējis 300 miljonus eiro.