Latvija jau strādā pie atsevišķu Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ieteikumu īstenošanas mājokļu politikas jomā, trešdien, 17.jūnijā, mediju pārstāvjiem stāstījis Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Edmunds Valantis.
BNN jau vēstīja par publiskoto OECD pētījums par mājokļu pieejamību Latvijā, kurā norādīts, ka Latvijā daudzi dzīvo sliktas kvalitātes mājokļos ar ierobežotu atbalstu to uzlabošanai. OECD iesaka Latvijai attīstīt īres tirgu un domāt par atsevišķa mājokļu atbalsta fonda izveidi.
Valantis stāstīja, ka Latvijas un OECD domas par mājokļu politiku sakrīt, turklāt daļa ieteikumu jau tiek īstenota. Kā piemēru viņš minēja patlaban izstrādes stadijā esošo īres regulējumu, ar kuru tiks ieviests balanss starp īrnieka un izīrētāja interesēm.
Tāpat EM valsts sekretārs atzina, ka patlaban pieejamā mājokļu iegādes programma ir darbojusies veiksmīgi, tomēr ar šo atbalstu nepietiekot, tāpēc EM izstrādājusi priekšlikumus šīs programmas paplašināšanai. Izstrādes stadijā ir arī programma, kas paredzēs valsts galvojumu privātmāju siltināšanai.
Arī Valsts prezidents Egils Levits par OECD ziņojumu izteicās, ka «ilgtermiņā Latvijai un tās iedzīvotājiem ir nepieciešama visaptveroša mājokļu politikas stratēģija, kas ir vērsta uz kvalitāti, ilgtspējību un inovācijām».
Lasiet arī: OECD: Latvijā daudzi dzīvo sliktas kvalitātes mājokļos ar ierobežotu atbalstu to uzlabošanai
«Latvijā ir nepieciešami arvien vairāk mājokļu, kas tiek būvēti pēc augstiem vides standartiem un to izmaksas var atļauties lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju. Esmu pārliecināts, ka Latvijai ir zināmas priekšrocības šajā jomā, jo mums ir koka māju būvniecības tradīcijas un konkurētspējīgi būvmateriālu ražotāji. Esmu gandarīts par tapušo OECD izvērtējumu, un es ceru, ka tas aktualizēs mājokļu pieejamības un kvalitātes jautājumus, kas tālāk realizēsies mūsu valdības īstenotajā politikā.»
Pēc Valanta teiktā, pēdējos trīs gadus EM par saviem līdzekļiem pievērsusies dzīvojamā fonda izpētei, īpaši pētot padomju laikā celto māju drošību. Pirmais pētījums tika veltīts balkonu tehniskajam stāvoklim, bet pēdējie divi pētījumi bijuši par konkrētām padomju laikā celtām daudzdzīvokļu māju sērijām. Šie izvērtējumi kalpošot daudzdzīvokļu māju īpašniekiem un apsaimniekotājiem, lai meklētu risinājumus tehnisko problēmu novēršanai.
Pēc Valanta teiktā, kopumā OECD pētījumā nav pārsteidzošu secinājumu, bet EM novērtē OECD apkopotos līdz šim mazāk zināmos faktus par mājokļu pieejamību un atsevišķiem tehniskiem datiem. Balstoties uz OECD pētījumā sniegto statistiku, EM plāno izstrādāt mājokļu pieejamības stratēģiju.
Atbilstoši OECD rekomendācijām EM visaptverošu mājokļu politikas stratēģiju plāno izstrādāt līdz 2021.gada beigām.
Tas būs ilgtermiņa dokuments, kas noteiks mājokļu politikas mērķus turpmākajiem gadiem, paredzēs inovatīvus risinājumus un nepieciešamo finansējumu konstatēto problēmu risināšanai, kā arī paredzēs atbalsta programmu veidošanu mājokļa pieejamībai, kas mērķētas uz atsevišķām sabiedrības grupām, piemēram, ģimenēm ar bērniem.
Tāpat EM valsts sekretārs atzina, ka 2021.gada budžeta sarunās ministrija uzsvērs nepieciešamību veidot fondu mājokļu pieejamības veicināšanai. Viņš gan nevarēja atklāt detaļas par fonda darbību un līdzekļu apjomu, jo par to vēl plānotas konceptuālas diskusijas.