ES un Ķīnas augstākās amatpersonas aizvadījušas galotņu sanāksmi, kur ES puse paudusi bažas par apiešanos ar mazākumtautību pārstāvjiem Tibetā un Siņdzjanas uiguru reģionā. ASV tikmēr solījusi ierobežot importu Siņdzjanas, vēsta vācu raidsabiedrība DW un britu sabiedriskais medijs BBC.
Pirmdien, 14.septembrī, notikusi attālināta tikšanās video režīmā starp ES Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu (Ursula fon der Leyen), Eiropadomes priekšsēdētāju Šarlu Mišelu (Charles Michel), ES Padomes prezidējošās valsts Vācijas kancleri Angelu Merkeli (Angela Merkel) un Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu.
ES ir Ķīnas lielākais un ienesīgākais ārējais tirgus, tādēļ Brisele centusies izmantot Pekinas ieguvumus no ES vienotā tirgus, lai prasītu rīcību dažādu svarīgu jautājumu risināšanā. Panākta arī Ķīnas piekrišana tam, ka Ķīnas tirgū ar pārtikas un dzērienu produktiem, kuru nosaukumi ir aizsargāti ES, nevar tirgoties citu ārvalstu uzņēmumi.
«Mēs atkārtoti paudām savas bažas par Ķīnas izturēšanos pret mazākumtautībām Siņdzjanā un Tibetā,»
norādījis Mišels. «Mēs lūdzām neatkarīgus novērotājus Siņdzjanā, un mēs aicinājām atbrīvot patvaļīgi aizturēto Zviedrijas pilsoni Gui Minhaju un divus Kanādas pilsoņus.»
ASV rīkojas tiešāk, kritizē asāk
ASV iekšējās drošības ministrija pirmdien kritizējusi par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem Siņdzjanas reģionā pret uiguru tautības cilvēkiem, kuri Vašingtonas skatījumā tiek turēti koncentrācijas nometnē un nodarbināti piespiedu darbā. ASV iestāde paziņojusi, ka aizliegs auguma, kokvilnas, datortehnikas un matu kopšanas produktu importu ASV no piecām juridiskām personām Ķīnas Siņdzjanas un Aņhui provincē.