Latvijā sākas Eiropas kultūras mantojuma dienas

Eiropas kultūras mantojuma dienu atklāšana – jau 24.septembrī. Pašā Vecrīgas sirdī, Trīs brāļos, tiks uzvilkts pasākuma zili balti dzeltenais karogs un tiks sumināta šī gada tēma – būvkultūra, informē organizatori.

Atklāšana nav publisks pasākums, taču 25.–27.septembrī daudzi no mantojuma dienu objektiem ar prieku sagaidīs apmeklētājus visā Latvijā.

Eiropas kultūras mantojuma dienu tradīcijai Latvijā ir vairāk nekā divdesmit gadu, katru reizi ir izcelta kāda pieminekļu grupa vai specifika. Šī gada tēma Būvkultūra ir visplašākā, jo objekti izvēlēti pēc īpašas kvalitātes kritērija. Prominenti eksperti atlasījuši gan vēsturiskus būvniecības pieminekļus, gan jaunbūves, tāpēc objektu dažādība ir vislielākā. Kopumā sarakstā iekļauti 32 augstas būvkultūras paraugi, kas izceļas ar pārdomātu jaunā un vecā proporciju, augstu profesionalitāti izpildījumā, unikalitāti un īpašu stāstu. Tie ir objekti – personības, objekti ar dvēseli, jo tieši tā visbiežāk tiek zaudēta masu būvniecībā visā Eiropā.

Lai pasargātu arhitektonisko vidi no degradācijas, Eiropas mantojuma organizācijas 2018.gadā pieņēma Davosas deklarācija. Tās izpratnē būvkultūra «aptver ikvienu cilvēka darbību, kas pārveido būvēto vidi. Tā attiecas uz esošām ēkām, kā arī jaunu ēku, infrastruktūras, publisko un privāto teritoriju un ainavu projektēšanu un izbūvi». Būvkultūra ir visapkārt un ietekmē sabiedrību, tāpēc ir katra indivīda un visas Eiropas aktualitāte, rūpes un pienākums nākamo paaudžu priekšā.

Visefektīvākais veids, kā izglītot sabiedrību un vienlaikus pateikt paldies saimniekiem, ir rādīt labos piemērus. Tieši to šogad dara mantojuma dienas – novērtē pareizu domu un rīcību. «Tā ir saruna par kvalitāti, sinerģiju starp dažādām kategorijām, apstākļiem, ļoti plašu interešu un principu ievērošanu, paredzot laiku pārdomātai lēmumu pieņemšanai,» rezumē Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) vadītājs Juris Dambis.

32 objektu sarakstā ir gan tādas vēsturiski unikālas būves kā Daugavpils cietoksnis un Vienības nams, gan Trīs brāļi Rīgā un Apriķu evanģēliski luteriskā baznīca Kurzemē, gan Līgatnes papīrfabrikas ciemats un Rēzeknes zaļā sinagoga.

Turpat blakus mūsdienu objekti – gan veiksmīgas restaurācijas piemēri (Rūmenes muiža, Jelgavas valsts ģimnāzija, Kalnciema kvartāls), gan jaunbūves (Saldus mūzikas un mākslas skola, Salacgrīvas top! veikals, privātmāja 8 melnie pie Ventas). Arī mērogi un rocība objektu saimniekiem ir dažāda, jo citiem atjaunotne top ar pašu rokām un radošo dzirksti (Bruknas muiža, Aizputes mākslinieku rezidenču centrs Serde, Ērmaņu un Oleru muižas), bet citiem – ar pilsētbūvniecisku vērienu (Ostas ielas promenāde Ventspilī, Ķīpsalas koka ēku kolekcija, Berga bazārs, Pāvilosta). Dažādie piemēri apliecina, ka augstu būvkultūru iespējams radīt gan lielākos, gan mazākos objektos, galvenais ir izpratne un vēlme to darīt.

Saistībā ar epidemioloģisko situāciju valstī, mantojuma dienu pasākumi notiek 19 objektos. Par ekspertu vadītajām ekskursijām interese ir bijusi tik liela, ka visas grupas ir aizpildītas pirmajā izziņošanas dienā. Pilns objektu un pasākumu saraksts ir skatāms NKMP mājaslapā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas