Eiropas Parlamenta (EP) Saharova balva par domas brīvību 2020.gadā ir piešķirta Baltkrievijas demokrātiskajai opozīcijai, BNN informē EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.
Pēc Priekšsēdētāju konferences (prezidenta un politisko grupu vadītāju) lēmuma ceturtdienas, 22.oktobra, pusdienlaikā Briseles plenārsēžu zālē balvas ieguvēju paziņoja Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli (David Sassoli).
«Ļaujiet man apsveikt Baltkrievijas opozīcijas pārstāvjus par viņu drosmi, izturību un apņēmību. Viņi ir nelokāmi pretojušies un joprojām pretojas daudz spēcīgākam pretiniekam. Bet viņu pusē ir kas tāds, ko nespēs uzvarēt pat visnežēlīgākais režīms – un tā ir patiesība. Tāpēc mans novēlējums jums, dārgie laureāti, ir saglabāt spēku un turpināt cīņu, un ziniet, ka mēs stāvam jums blakus,» sacīja Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Sasoli pēc lēmuma paziņošanas.
«Es arī vēlētos teikt dažus vārdus par vienu no šī gada balvas kandidātiem, Arnoldu Žoakinu Morazanu Erazo no Gvapinolas vides aizsardzības grupas, kurš nesen tika nogalināts. Šī grupa iestājas pret dzelzs oksīda raktuvju izveidošanas Hondurasā. Ir būtiski šajā lietā nekavējoties sākt uzticamu, neatkarīgu izmeklēšana, un saukt pie atbildības tos, kas to pastrādājuši,» viņš teica.
Protests pret nežēlīgu režīmu
Baltkrievijas demokrātisko opozīciju pārstāv pārstāv Koordinācijas padome, drosmīgo sieviešu iniciatīva, un politiskās un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, Baltkrievija, ziņo Krastiņš.
Politiskā krīze Baltkrievijā turpinās kopš strīdīgajām prezidenta vēlēšanām, kas notika 9.augustā un izraisīja sacelšanos pret autoritāro prezidentu Aleksandru Lukašenko un režīma atbildi, īstenojot nežēlīgas represijas pret miermīlīgo demonstrāciju dalībniekiem.
Vēl par šo tematu: Tihanovska aicina Baltkrievijas policistus pāriet tautas pusē
Saharova balvas pasniegšanas ceremonija notiks 16. decembrī.
Trešdien Parlaments arī pieņēma jaunus ieteikumus, aicinot visaptveroši pārskatīt ES attiecības ar Baltkrieviju.
Kopš 1988.gada Eiropas Parlaments ik gadu piešķir Saharova balvu par vārda un domas brīvību indivīdiem un kolektīviem, kas ievērojami sekmējuši cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzību. Laureātam tiek piešķirta arī naudas balva 50 000 eiro apmērā.
Kandidātus var izvirzīt jebkura no Eiropas Parlamenta politiskajām grupām vai arī jebkuri 40 deputāti. Pēc tam Parlamenta Ārlietu un Attīstības komitejas balsojumā izvēlas trīs finālistus, savukārt galīgo lēmumu par to, kurš no viņiem saņems balvu, pieņem Eiropas Parlamenta vadītājs kopā ar politisko grupu priekšsēdētājiem.