Uz vakcīnu pret COVID-19 cer 2021.gada pirmajā ceturksnī; vispirms to saņems mediķi

Provizoriski veselības nozares speciālisti uz COVID-19 vakcīnas nonākšanu pie cilvēkiem cer 2021.gada pirmajā ceturksnī, 23.novembra preses konferencē žurnālistus informē Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa.

Viņa arī pastāstīja, ka minimālais vakcīnu skaits, ko Latvija gribētu saņemt, ir 800 000. Runājot par cilvēku grupām, kuras vakcinēt vispirms, Līviņa atzīmēja, ka tā ir katras valsts izšķiršanās, kurus vakcinēt vispirms, un Latvija vadās pēc Eiropas Komisijas (EK) ieteikumiem. Primāri piedāvās vakcinēties ārstniecības iestādēs strādājošajiem, jo viņiem ir ļoti augsts risks gan saslimt, gan pārnēsāt infekciju.

Nākamie, ko vakcinēs, ir sociālās aprūpes iestādēs strādājošie un dzīvojošie. Tālāk tiek runāts par iedzīvotājiem, kuri ir vecumā virs 60 gadiem, tiem, kam ir hroniskas saslimšanas, kā arī operatīvo dienestu un izglītības iestāžu darbiniekiem.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska preses konferencē norādīja, ka vakcinēto cilvēku apjomu varēs kontrolēt, jo katrai vakcīnai būs jābūt reģistrētai e-veselībā.

Tāpat viņa uzsvēra, ka šobrīd ir par agru izteikt cerību, ka varēs novērst vidēji smagu slimības gaitu. «Pagaidām vakcīna palīdzēs novērst nāvi un smagu slimības gaitu.»

Runājot par vakcīnu efektivitāti un iepriekš izskanējušo informāciju par Moderna vakcīnu, kuras efektivitāte sasniegusi 95%, Zavadska norādīja, ka par to tā reāli var runāt, kad vakcīna nonāk sabiedrībā, nevis, spriežot tikai no laboratorijas pētījumiem izrietošās efektivitātes. «Šajos apstākļos 70% efektivitāte ir ļoti laba.»

Viņa arī pastāstīja, ka uz 16.novembri bija pieteikti 260 potenciālie vakcīnu kandidāti, no kuriem 56 ir klīniskās izpētes stadijā.

Zavadska arī pauda, ka pastāv liela iespēja ar vakcīnas palīdzību izbeigt pandēmiju, kā tas jau iepriekš noticis cilvēces vēsturē. Viņa atgādināja, ka pirmā vakcīna tika radīta 1796.gadā un tā bija pret bakām. Ar vakcīnas palīdzību izdevās šo slimību pilnībā apkarot.

Runājot par to, kā tik ātri var izstrādāt COVID-19 vakcīnu, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja skaidroja, ka tas noticis, pateicoties zinātnes un tehnoloģiju attīstībai, kā arī tam, ka vairāk nekā desmit gadu ir pētītas SARS un MERS koronavīrusa potenciālās vakcīnas.

Veselības ministrijas pārstāve Līviņa atzīmēja, ka šobrīd EK ir noslēgusi piecus līgumus par vakcīnu iepirkumu. Pašlaik gan neviena no vakcīnām vēl nav reģistrēta Eiropas Zāļu aģentūrā, jo, kā skaidro Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens, tām nav oficiāli izvērtēti vakcīnu efektivitātes rādītāji – tas vēl jāizdara.

Kad kāda no vakcīnām tiks oficiāli reģistrēta Eiropas Zāļu aģentūrā, varēs sākt veidot iepirkumus, līdz tam iepirkumus nevarēs slēgt.

Līviņa provizoriski vērtē, ka līdz 2021.gada beigām varētu būt pieejamas vairākas vakcīnas, kas būs reģistrētas.

Sabiedrības veselības departamenta direktore piebilda, ka ir cerība veidot pūļa imunitāti pret COVID-19.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas