Trešdienas, 19.augusta, vakarā Lietuva kopā ar pārējām Baltijas valstīm sasniedza rekordaugstu elektroenerģijas cenu, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.
Lai gan cenu šoks lielāko daļu patērētāju, visticamāk, neietekmēja, tas skāra uzņēmumus un rūpniecības nozares.
Eksperti apgalvo, ka daļēji pie vainas bija augstās gāzes cenas, jo gāzi izmanto elektroenerģijas ražošanā, kā arī karstuma vilnis, kas piespieda valsti samazināt elektrotīkla slodzi.
Lietuvas amatpersonas kritizēja arī algoritmu, ko izmanto, lai aprēķinātu cenas Nord Pool tirgū.
Tas sekoja pēc tam, kad neatkarīgais elektroenerģijas piegādātājs Perlas Energija lauza vienpusējo līgumus ar tūkstošiem mājsaimniecību, pirms tam paziņojot, ka pārtrauc savu darbību. Lietuvas valdība paziņoja, ka tā daļēji kompensēs zaudējumus cietušajiem.
Premjerministrs un prezidents tagad ir vienojušies, ka patērētāju aizsardzība ir valsts galvenā prioritāte.
Tikmēr šonedēļ Lietuvā tika iedarbinātas divas elektrostacijas.
Redzot pašreizējo situāciju, atteikšanās no kodolenerģijas bija kļūda, sacīja kāda Lietuvas amatpersona.
Plānotajai atomelektrostacijai, kas pirms vairākiem gadiem neguva atbalstu referendumā, bija jāsāk darboties 2022.gadā, pieņemot, ka būvniecības procesā viss būtu noritējis, kā plānots. Lietuvas vienīgā atomelektrostacija (Ignalinas AES), kura ir tāda paša tipa reaktors kā Čornobiļas AES, tika slēgta kā priekšnoteikums, lai valsts varētu pievienoties ES, jo tā tika uzskatīta par nedrošu.
Rodas jautājums vai inflācijā līdz ar enerģijas cenām ir vainojamas arī pandēmijas laikā piešķirtās subsīdijas? Saskaņā ar ASV Viskonsīnas Milvoki universitātes (University of Wisconsin-Milwaukee) politekonomijas profesora Džefrija Somersa (Jeffrey Sommers) viedokli atbilde ir noliedzoša. Inflācija, šķiet, ir augstāka valstīs, kas robežojas ar Krieviju un Ukrainu, kas, iespējams, liecina par lielākām kara blakusparādībām, viņš sacīja.
Pilnu rakstu angļu valodā lasiet: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1762629/lrt-english-newsletter-the-bills-are-up