Parex banka tiesā apstrīdējusi tās bijušo īpašnieku Valērija Kargina un Viktora Krasovicka šogad ar dēliem noslēgtos dāvinājuma līgumus. Tie paredz, ka bijušo baņķieru dēliem uzdāvināti vairāki bankā izvietotie noguldījumi vairāk nekā desmit miljonu latu apmērā.
Šo informāciju raidījumam apstiprināja bankas preses dienestā. Turklāt raidījumam arī tapis zināms, ka policijas 1.augustā sāktais kriminālprocess par iespējamiem mēģinājumiem izvairīties no tiesas lēmuma izpildes papildināts ar jaunu epizodi – kriminālprocesā skaidros, vai arī Kargina šā gada sākumā noslēgtais cesijas līgums ar Krievijā reģistrēto kompāniju Olimpija par vairākiem Kargina noguldījiem nav slēgts ar mērķi izvairīties no tiesas lēmuma izpildes, informē Latvijas Televīzijas raidījums de Facto.
Pagājušās nedēļas de facto’ vēstītais, ka Kargins un Krasovickis rīkojies ar apķīlātiem depozītiem, proti, tos uzdāvinājuši saviem dēliem un cedējuši kādai Krievijas kompānijai, izsauca asu eksbaņķieru aizstāvja reakciju, kurš apgalvoja, ka depozīti nav apķīlāti. Turpinot pētīt notikušā apstākļus, de facto noskaidrojis, ka iepriekš avotu sniegtā informācija nav bijusi līdz galam precīza. Proti, saskaņā ar pagājušā gada augusta Rīgas apgabaltiesas lēmumu, Kargina un Krasovicka bankā izvietotie depozīti nav apķīlāti, taču ir apķīlāti visi maksājumi, kas eksbaņķieriem pienākas no trešajām personām, tostarp minēto depozītu procentu maksājumi, kas ieskaitīti tiesu izpildītāju kontā.
Raidījums norāda, ka juridisko vārdu spēlēs Kargina un Krasovicka pārstāvis – advokāts Uģis Grūbe apgalvo, ka līdz ar to viņu klienti nav rīkojušies ar apgrūtinātiem depozītiem. Taču arī šāds apgalvojums nav precīzs.
Kargins un Krasovickis dāvinājuši un cedējuši noguldījumu līgumus kopā par aptuveni 20 miljoniem latu, kas iekļauti bankas subordinētajā kapitālā. Tā kā šie līdzekļi patlaban ir bankas valdījumā, tos nelūdza apķīlāt. Taču pēc būtības arī šai naudai saskaņā ar tiesas lēmumu vēlāk, proti, noguldījuma līgumiem beidzoties termiņam, būtu jānonāk tiesu izpildītāju kontā. Raidījums skaidro, ka tiesa apķīlājusi visus maksājumus, kas Karginam un Krasovickim pienākas no trešajām personām – tādi ir ne vien noguldījumu procenti, bet 2015.gadā, kad beigsies vairāku noguldījumu līgumu termiņš, kļūs arī paši depozīti. Tas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc Parex banka vērsās policijā ar lūgumu sākt kriminālprocesu par mēģinājumu izvairīties no tiesas lēmuma izpildes, pieļauj raidījums.
Parex banka tiesā apstrīdējusi gan noslēgto dāvinājumu līgumu likumību, gan arī Kargina noslēgto cesijas līgumu – saistībā ar šo darījumu tiesa aizliegusi veikt jebkādas darbības, lai šo līgumu izpildītu kā Latvijā, tā ārvalstīs. Šīs ziņas apstiprināja arī bankas sabiedrisko attiecību nodaļā.
Tikmēr Privatizācijas aģentūra, kura valsts vārdā pārvalda lielāko daļu Parex bankas kapitāldaļu, par radušos situāciju koentārus nesniedz. Tās sabiedrisko attiecību vadītājs Guntis Kārkliņš vien norādīja,ka Parex bankas vadības pienākums ir izvērtēt jebkuras darbības, kas ir vērstas pret bankas interesēm un attiecīgi rīkoties, ja nepieciešams, ceļot prasības tiesās. Aģentūra uzskata, ka bankas vadība patlaban veic visas nepieciešamās darbības, aizstāvot bankas intereses pret prettiesisku rīcību.