Valsts budžetam ir jābūt sabalansētam – to nevar apstrīdēt. Tomēr, runājot par nākamā gada valsts budžetu un gaidāmo tā konsolidāciju, rodas iespaids, ka pārāk liels akcents tiek likts uz izdevumu griešanu, uzskata ekonomiste Raita Karnīte.
Jāņem vērā, ka Latvijas budžets ir mazs un tā īsti to mazināt, vienlaikus neveicinot ienākumu pieaugumu, vairs nav iespējams. Mēs varam kaut kā sastiķēt vēl viena gada budžetu, vienkārši samazinot izdevumus tur, kur ir lielākā naudas masa, taču ir jārēķinās ar iespējamajām sekām. Nu, nevar visu laiku priecāties par uzslavām, kādi mēs esam malači griešanas jomā, ja cilvēki brauc projām no šejienes un daudzi no viņiem pat nedomā par atgriešanos, laikrakstam Dienas Bizness norāda ekonomiste.
«Kurās jomās tad ir lielākā naudas masa – sociālā sfēra, izglītība un veselības aprūpe. Tomēr šajās jomā samazinot izdevumus vēl vairāk, jārēķinās, ka cilvēki arvien vairāk uzdos sev jautājumu – kāpēc man šeit strādāt, radīt bērnus, mocīties, ja šajā valstī tas viss nevienam nav vajadzīgs?! Valstij ir jāveic konkrēti pasākumi, lai veicinātu ienākumus budžetā,» tā Karnīte.
Viņasprāt, viena no jomām, kuru attīstot, ienākumus nodokļu jomā var gūt visātrāk, ir pakalpojumu sfēra. Uzmanība jāpievērš tranzīta nozarei, kurā šobrīd valda privātas nesaskaņas – tā iespējami ātri ir jāatrisina. Šādus piemērus var minēt par daudzām citām pakalpojumu nozarēm, izņemot tirdzniecību.
Ref: 102.000.102.141