Parex pārtrauks darbību bankas statusā

No nākamā gada 1.janvāra AS Parex banka pārtrauks darbību bankas statusā un turpmāk darbosies kā komercsabiedrība, otrdien, 22. novembrī slēgtā sēdē nolēmusi valdība.

Kā žurnālistus pēc valdības sēdes informēja Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce, šis uzņēmums nodarbosies ar aktīvu pārvaldīšanu ar mērķi atgūt pēc iespējas vairāk ieguldīto līdzekļu.

Lēmums pārveidot Parex banku pieņemts, jo atrašanās bankas statusā radot nozīmīgas izmaksas. Pūce arī norādīja, ka Parex banka neveic bankas funkcijas jau kopš 2010.gada augusta.

Valdība šodien slēgtā sēdē sprieda par Parex bankas finansiālo stāvokli un restrukturizācijas plāna īstenošanu. Valdība tika iepazīstināta ar alternatīvu Parex bankas darbības modeli turpmākajā restrukturizācijas periodā.

Ministru kabinets bija paredzējis arī lemt par Privatizācijas aģentūras pamatkapitāla palielināšanu un statūtu izmaiņām. Par līdzīgiem jautājumiem valdība lēmusi jau iepriekš, un tas bija saistīts ar Parex bankas pamatkapitāla palielināšanu.

Par bankas pamatkapitāla palielināšanu par 34,5 miljoniem latu paredzēts lemt bankas akcionāru sapulcē novembra beigās, liecina biržā NASDAQ OMX Riga iepriekš iesniegtais paziņojums. Šā gada augusta beigās bankas pamatkapitāls jau tika palielināts par 20 miljoniem latu – no 271,227 miljoniem latu līdz 291,227 miljoniem latu -, un patlaban iecerēts pamatkapitālu palielināt līdz 325,727 miljoniem latu.

Plānots, ka pēc palielināšanas bankas pamatkapitāls sastāvēs no 265 583 439 vārda akcijām ar balsstiesībām un 60 143 856 vārda akcijām bez balsstiesībām.

Parex bankas valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams norāda: «Pieņemtais lēmums par Parex bankas statusa maiņu ir pārdomāts  un likumsakarīgs solis, kas pozitīvi ietekmēs mūsu tālāko darbību un sekmēs restrukturizācijas plāna izpildi.  Viens no ierobežojumiem bankas statusa maiņai bija bankas 164 miljonu latu saistības pret sindicētajiem aizdevējiem,  kuras banka bez papildus valsts atbalsta  nokārtoja šā gada maijā.  Savukārt klasiskos banku pakalpojumus Parex banka  nesniedz  jau kopš 2010. gada 1. augusta, tādējādi  esošais bankas statuss neatspoguļo reālos Parex bankas darbības virzienus un jomas, kuros  strādājam –  kredītu restrukturizācija, parādu piedziņa un pārņemto nekustamo īpašumu pārvaldīšana.»

Bankas pārveide par aktīvu pārvaldes uzņēmumu, kam nav nepieciešama kredītiestādes licence,  mums ļaus  samazināt arī administratīvos izdevumus, kas saistīti ar kredītiestādes licences uzturēšanu.  Tāpat  ievērojamus  cilvēku un laika resursus prasa kredītiestāžu darbību regulējošo saistību izpilde, saskaņā ar kurām tiek veikts apjomīgs darbs dokumentu un regulāru atskaišu sagatavošanai. Būtiski, ka atbilstošs   uzņēmuma statuss  palīdzēs precīzi pozicionēt uzņēmumu tā mērķauditorijās, kā arī sniegs saprotamu vēstījumu mūsu sadarbības partneriem un klientiem, teic Gviljams.

Jau vēstīts, ka kopš 2010.gada 1.augusta, kad Parex banka sāka savu darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt tādus klasiskos banku pakalpojumus kā kontu apkalpošana, noguldījumu pieņemšana un citus, tās galvenais mērķis ir valsts ieguldījuma atgūšana maksimālā apmērā.

Ministru kabinets šogad maijā atbalstīja starptautiskā finanšu konsultanta Nomura International plc izstrādāto Parex bankas pārdošanas stratēģiju. Toreiz tika nolemts, ka bankai tiks piemērota kombinēta pārdošanas stratēģija – banka kopumā netiks pārdota, bet tiks veiktas darbības aktīvu vērtības paaugstināšanai vai saglabāšanai.

Parex bankas lielākais akcionārs ir Latvijas valsts, ko pārstāv Privatizācijas aģentūra, un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.

Ref: 102.000.102.285

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas