Latvija un Ēģipte: kur uzstādīsim pieminekli Rinkēvičam?

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

Latvija ir gatava padalīties ar Ēģipti savā reformu pieredzē ar Ēģipti, ja vien tai, Ēģiptei, tas būs vajadzīgs,- paziņojis Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Tas lika ziņu aģentūrai BNN aizdomāties…

Šo solījumu Āfrikas valsts vēstniekam, kura darba rezidence atrodas Stokholmā, Latvijas ārlietu resora vadītājs deva Rīgā. Par to, ko atbildēja Muhameds Osama Taha El-Magdoubs (Mouhamed Osama Taha El-Magdoub), vēsture klusē. Ēģiptes vēstniecības Stokholmā oficiālajā interneta vietnē, nav ne viena vārda par tikšanos ar Rinkēviča k-gu.

Tikmēr ziņu aģentūra LETA detalizēti citē ārlietu ministru: «Latvija ir bagāta reformu pieredze, jo, iegūstot neatkarību 1991.gadā, nepieciešams bija ne tikai pārveidot jau esošās institūcijas, bet arī radīt daudzas jaunas,» – uzsvēra Rinkēvičs. Viņš arī izteica gandarījumu par Ēģiptē notiekošajām demokrātiskajām reformām un mudināja šīs valsts valdību turpināt mierīgu pārejas procesu uz demokrātisku valsts pārvaldi, kam jānoslēdzas ar brīvām un godīgām vēlēšanām. Atzīmēsim, ka nebeidzamo sadursmju upuri Kairas Tahrira laukumā jau tiek lēsti simtos.

Ja uztveram Latvijas ārpolitikas vadītāja paziņojumu nevis kā laipnību protokola ietvaros, bet kā lietišķu piedāvājumu, tad ir par ko nopietni padomāt. Vispirms jau par to, ko vēl Latvija kā valsts ir sasniegusi, izņemot četras izslavētās brīvības, kas iegūtas pēc iestāšanās ES: brīvība pārvietot preces, pakalpojumus, darbaspēku un kapitālu? Šodien valsts ir pilnīgi brīva no savām precēm un pakalpojumiem (lasīt: ražošanas), kā arī no darbaspēka, kas brīvi devies peļņā uz Rietumiem. Par pašu kapitālu tajos apstākļos, kad naudu apēd starptautiskie aizdevēji, kauns pat ieminēties.

Starp citu, pēdējais punkts ir saistīts ar demokrātiskajām reformām, ko veic Latvijā. Kā pamatoti sarunā ar BNN atzīmēja bijušais finanšu ministrs, tagadējais lielzemnieks Gundars Bērziņš, Latvija dažu gadu laikā pārgāja no totalitāra režīma uz demokrātisku, no nulles izveidojot brīvas institūcijas un brīvo tirgu. Un, lai arī šī pāreja bieži vien notika ar kļūdām, tā ir unikāla pieredze ar ko varam dalīties. «Ja mēs varam kādam palīdzēt, tad kāpēc to nedarīt? Latvija ir maza valsts, un, ja kaut kur pasaulē par mums uzzinās, tas ir labi. Protams, nekādus brīnumus Ēģiptei mēs nevarēsim piedāvāt, ņemot vērā atšķirīgo kultūru un mentalitāti, bet, ja kaut kas no mūsu pieredzes viņiem noderēs, tas ir tikai pozitīvi,»- uzskata Bērziņš.

Eiroparlamenta deputāts Alfrēds Rubiks uz BNN lūgumu komentēt Edgara Rinkēviča «ēģiptiešu» priekšlikumu, izstāstīja anekdoti: «Kuģa pavārs, uzzinājis, ka kuģis grimst, nolemj novērst pasažieru uzmanību. Viņš paziņoja, ka nometīs uz klāja vistas olu un kuģis sāks grimt. Kad viņš jau ķepurojās ūdenī, viņš izdzirdēja: «Pats tu…esi neadekvāts, un joki tev – arī neadekvāti.»»

Aplūkosim kaut vai Latvijas valsts pārvaldes demokrātisko sistēmu. 2010. gadā tajā strādāja 183,2 tūkstoši cilvēku, «kas ir pēdējo 12 gadu zemākais rādītājs,»- ar zināmu lepnumu minēts Valsts Kancelejas atskaitē ( atskaite pilnībā aplūkojama šeit: http://www.mk.gov.lv/lv /aktuali/zinas/2011gads/08/260811-vk-02/). Šeit ietilpst gan skolotāji, gan policisti, ārsti un dažādās valsts struktūrās strādājošie. No kopējā skaita ierēdņi, ministrijās un valdībā strādājošie ir «tikai 68(!) tūkstoši».

Atminēsimies, ka «trekno gadu» virsotnē – 2008. gadā, valsts darbā strādāja 212,2 tūkstoši cilvēku, no tiem 88,3 – valsts pārvaldē, un to uzturēšanai togad tika iztērēta piektā daļa budžeta jeb vairāk nekā miljards latu. Izdarīsim vēl vienu «atzīmi»: Lietuvā ierēdņu skaits ir ap 20 tūkstošiem, Igaunijā ap 26 tūkstošiem. Tas nozīmē, ka pat «liesajos» gados Latvija spēj uzturēt vidēji trīs reizes vairāk ierēdņu nekā kaimiņvalstis.

Atgriežoties pie reformu eksportu uz Ēģipti: tieši kādā pieredzē visas Latvijas vārdā ir gatavs dalīties Rinkēviča k-gs? Kā to izdarīt praksē? Un beigu beigās, kam Ēģiptei tas vajadzīgs? Kā tai noderēs tādas valsts pieredze, kuras galvenais demokrātijas sasniegums ir – nobaroti ierēdņi? Atbildes nav. Taču, ja Ēģiptei Āfrikas ziemeļos izdosies uzcelt otru Latviju, Rinkēviča k-gs būs pelnījis pieminekli. Protams, labāk Nīlas, nekā Daugavas krastā.

Ref: 017.000.103.271

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas