Tuvākajā nākotnē varētu pieaugt piena cena, taču tas galvenokārt būs atkarīgs no piena kā izejvielas cenas izmaiņām, LTV raidījumā Labrīt, Latvija norādījis Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.
Pēdējo mēnešu laikā esam piedzīvojuši kāpumu, bet tas bija pamatots. Zemnieki, protams, grib vairāk, bet daudz tālāk nav vairs kur iet, jo piena cena Baltijā ir sasniegusi Eiropas līmeni, uzsvēris Šolks.
Viņš arī norādījis, ka Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība, kura šobrīd pārstāv 16 Latvijas piena pārstrādes uzņēmumu intereses, kopā pārstrādājot 90% no pārstrādā Latvijas piena, uzskata, ka vēl vienas rūpnīcas būvniecība par Eiropas Savienības piešķirtajiem deviņiem miljoniem latu šajos apstākļos būtu neprāts.
Mums jau ir 38 piena pārstrādes uzņēmumi, kas ir mūsu nelaime, jo esam sadrumstaloti. Ja uzceltu vēl vienu, sadrumstalotība būtu vēl lielāka. Produkcijai tirgu varētu atrast, taču tirgus cena būtu tāda, kāda ir tirgū, nevis kā mēs iedomājamies, ka, ja kooperatīvam piederēs uzņēmums, zemniekiem būs visaugstākā cena un produkcijai laba pārdošanas cena. Tā īsti nebūs. Šo situāciju tomēr nosaka bizness, pārliecināts Šolks.
Pēc viņa domām, šo naudu vajadzētu sadalīt uz visiem pārstrādes kombinātiem, varbūt ne tieši uz visiem, jo tad būtu variants, ka nevienam nekas netiek, bet savienībai jau ir savi priekšlikumi kā šo naudu dalīt. 50% šīs naudas būtu jādod lauksaimniecību modernizācijai un 50% produkcijas pievienotās vērtības radīšanai, izmantojot projektiem, kas palielinātu uzņēmuma eksportspēju un atbilstu citiem kritērijiem.
Pieprasījums pēc piena produktiem Eiropā un pasaulē kopumā aug, tāpēc šī ir laba situācija, lai eksportu attīstītu. Aptuveni 150 tonnu piena tiek aizvests uz Lietuvu, kas ir gandrīz trešā daļa no Latvijā pārstrādā piena.
Lai arī varētu šķist, ka šī nauda – deviņi miljoni latu, ir liela, kopumā visai nozarei tas nav daudz. Tāpēc uzskatu, ka ap šiem deviņiem miljoniem ir ļoti liela ažiotāža, jo nauda ir pieejama no dažādiem projektiem, sacījis Šolks.