Lai nerodas atsevišķi izdevumi, kas saistīti ar bankas darbību, valsts attīstības institūcijai ir jābūt aģentūrai, nevis bankai, uzskata Latvijas Garantiju aģentūras (LGA) direktors Ivars Golsts.
Jau ziņots, ka 2011.gada pavasarī Finanšu ministrija prezentēja piedāvājumu attīstības finanšu institūcijā apvienot Latvijas Hipotēku un zemes bankas (Hipotēku banka), LGA, Lauku attīstības fonda (LAF) un Vides investīciju fonda programmas. Ministru kabinets šā gada 17.janvārī nolēma turpināt sarunas par Hipotēku bankas komercdaļas pārdošanu.
Golsts norāda, ka Latvijā ir nepieciešama vienota attīstības institūcija, kas nodarbojas ar dažādiem finanšu instrumentiem. Viņaprāt, apvienot visas tās funkcijas, ar kurām nodarbojas LGA, Hipotēku bankas attīstības daļa, LAF un dažas citas programmas, būtu loģiski.
«Bet ir jādomā, kādā formā šai attīstības institūcijai jāpastāv – vai kā vienai kompaktai aģentūrai ar profesionālu dažu cilvēku komandu, kā tas ir LGA, kur 12 cilvēki pārvalda aptuveni 150-200 miljonus eiro (105-140 miljonus latu) lielu portfeli, vai arī šai jaunajai institūcijai ir jābūt lielai centralizētai iestādei ar 200-300 cilvēkiem, lielu biroju un filiāļu tīklu reģionos,» sacīja LGA direktors.
«Attīstības aģentūrai ir jābūt mazai, kompaktai, ar nelielu profesionāļu skaitu, kas pārvalda attīstību veicinošu finanšu instrumentu portfeli, sadarbojoties ar citiem finanšu starpniekiem. Ja valdība vēlas īstenot kādu politisku mērķi ekonomikas attīstībā un tas ir sasniedzams ar kādu no finanšu instrumentiem, piemēram, izsniedzot kredītus, tad iespējams uzturēt pašiem savu banku vai arī aģentūru, kas rīko konkursus un slēdz līgumus ar banku vai bankām, kuras tālāk nodarbojas ar kredītu izsniegšanu,» teic Golsts.
Viņaprāt, šādas aģentūras izveidei ir jānotiek pakāpeniski.
Vienlaikus LGA direktors atzīst, ka jau patlaban LGA pilda lielu daļu no tiem uzdevumiem, kas būtu jāpilda finanšu instrumentu aģentūrai. «LGA ir gan tiešie instrumenti – eksporta un kredīta garantijas, arī mezanīna aizdevums -, gan arī pēc Eiropas Investīciju fonda pārņemšanas pastiprinājām darbu ar finanšu starpniekiem. Līdz ar to LGA pārziņā jau ir diezgan liels spektrs no visa tā, kas būtu jādara attīstības institūcijai,» norāda Golsts.
Ref: 103.000.103.561