Joprojām visās Eiropas Savienības valstīs sievietes pelna vidēji par 16,4% mazāk nekā vīrieši, liecina jaunākie Eiropas Komisijas dati. Tas ir jautājums, ko Starptautiskās sieviešu dienas ietvaros kā svarīgāko problēmu norāda arī Latvijas iedzīvotāji.
Šāda darba samaksas atšķirība pastāv arī Latvijā, un tā ir vidējā Eiropas līmenī – Latvijas sievietes vidēji saņem gandrīz par piektdaļu mazāku algu nekā vīrieši, raksta Neatkarīgā Rīta Avīze.
Kā norāda Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētāja vietniece Līvija Marcinkēviča, tradicionāli un jau ilgus gadus sievietes strādā nozarēs, kurās vidējā alga bijusi zemāka. Proti, veselības aprūpē, izglītībā, sociālajā sfērā. Krīzes ietekmē situācija Latvijā vēl vairāk pasliktinājusies, uzskata arodbiedrības. Vienlaikus dati par izglītības līmeni liecina, ka Latvijā 86 procentiem sieviešu vecumā no 20 līdz 24 gadiem ir augstākā izglītība, vīriešiem salīdzinoši mazāk – 74 procentiem. Savukārt Eurostat dati par nabadzību rāda, ka vienlīdz nabadzības riskam ir pakļauti gan sievietes, gan vīrieši – 21 procents.
«Sieviete vairāk laika velta ģimenei un bērniem, un tas rezultātā ietekmē viņas atalgojumu un visu, kas ar to saistīts. Sievietes biežāk iet bērna kopšanas atvaļinājumā, objektīvu iemeslu dēļ izkrītot no darba tirgus, tāpat diemžēl darba devējs pieradis raudzīties uz sievieti ar bērniem nekā uz vīrieti, domājot, ka sieviete būs tā, kas bērnu slimošanas dēļ kavēs darbu. Diemžēl šie stereotipi arvien vēl ir ļoti stipri,» tā Marcinkēviča.
Ref: 103.000.103.670